BULGARİSTAN’DA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE KAZANAN BELLİ OLDU

Bulgaristan’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini, Rumen Radev kazandı.

Bulgaristan’da seçmenler, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için sandık başına gitti.

Bulgaristan’da 13 bin 200, yurt dışında ise 67 ülkede 750 seçim yeri kuruldu. Türkiye’de yaşayan çifte vatandaş statüsündeki Bulgaristan göçmenleri için 58 merkezde 126 sandık kuruldu.

SEÇMENLER OYUNU KULLANDI

Ülkede ve yurt dışında yaşayan 6,66 milyonu aşkın kayıtlı seçmen, ilk turda en çok oy alan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova ikilisi ile Sofya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Anastas Gercikov ve Albay Nevyana Miteva ikilisi için oyunu kullandı.

RUMEN RADEV KAZANDI

Oy verme işleminin ardından Alpha Research ve Gallup International tarafından yapılan sandık çıkış anketlerine göre, mevcut Cumhurbaşkanı ve Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) adayı Rumen Radev oyların yüzde 64 ila 66’sını alarak seçimin galibi oldu.

Sandık çıkış anketlerine göre, Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği için Vatandaşlar Girişimi Partisi’nin (GERB) desteklediği Anastas Gercikov ise oyların yüzde 32 ila 33’ünü aldı.

İLK TURDA DA RAKİBİNE FARK ATMIŞTI

Katılımın yüzde 40,23 düzeyinde kaldığı ilk turda Radev-Yotova ikilisi oyların 49,42’sini, Gercikov-Miteva ikilisi ise 22,83’ünü almıştı.

Ilgili Haberler