Bulgaristan Başbakanı Borisov, AstraZeneca aşısıyla aşılamayı durdurdu

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) yazılı bir açıklamayla güvenliğiyle ilgili tüm şüpheleri ortadan kaldırana kadar koronavirüse (Covid-19) karşı AstraZeneca aşısı ile aşılamanın durdurulmasını emretti.

Bakanlarla gerçekleştirdiği çalışma toplantısında aşı üreticileri ile sözleşmelerin Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından imzalandığını ve EMA tarafından onaylandığını hatırlatan Borisov, “Bizler AB ülkeleri olarak sadece onaylanmış aşıları kullanmaktayız” diye ekledi.

Sağlık Bakanı Kostadin Angelov, dün gece geç saatlerde birçok ülkenin AstraZeneca aşısının kullanımını geçici olarak durdurma kararı aldığına dikkat çekti. Angelov, Bulgaristan İlaç Malzemeleri Ajansı ve EMA’nın aşı uygulanmasına ilişkin tüm denetimleri yapılana kadar Oxford- AstraZeneca aşısının Bulgaristan’da kullanımının askıya alınması emrini vermeye hazır olduğunu belirtti. Bakan dün 15 000’den fazla kişinin aşı olduğunu ve bugün de aşılamanın devam ettiğini bildirdi.

Bulgaristan İlaç Malzemeleri Ajansı Müdürü Bogdan Kirilov, “Diğer iki AB onaylı aşı ile aşılama planını uygulamaya devam ediyoruz. Pazartesi günü 21 060 doz Pfizer aşısı ve 19 Mart’ta 33 600 doz Moderna aşısı gelmesini bekliyoruz” diye kaydetti. Mart ayı sonuna kadar daha fazla aşı teslimatının yapılacağını da sözlerine ekleyen Kirilov, aynı zamanda ülkemizin RNA tabanlı iki aşıdan ek miktarlar sağlanması için Avrupa Komisyonu ile sürekli iletişim halinde olduğunu belirtt

Ilgili Haberler