BRNABİÇ: SIRBİSTAN BRÜKSEL VE WASHİNGTON’DAN KOSOVA’YA KARŞI BASKI YAPMASINI İSTİYOR

Sırbistan başbakanı Ana Brnabiç Brüksel ve Washington’un Kosovalı Sırpları sadece barikatlarda duyduğunu onu  da iyi duymadığını belirtti. Sırpların sadece temel insani haklarını talep ettiklerini iddia etti.

Brnabiç ‘‘Onların insan hakları ve demokratik değerler hakkında ki görüşleri konusunda hayal kırıklığı içerisindeyim. Albin Kurti’nin provokasyonlarına olan yaklaşımları hayal kırıklığı’’ dedi. Avrupa kurumlarının tüm bu olanlar karşısında sustuklarını belirtti.

Brnabiç ‘‘Durumun bir çatışma eşiğinde olduğunu ve silahlı çatışma ihtimalinin tüm istihbarat servisleri tarafından değerlendirildiğini’’ belirtti.

Sırbistan Brüksel ve Washington’dan Kosova’ya karşı baskı yapmasını istiyor. Sırbistan Kosova’nın Sırp Belediyeler Birliği kurması için uluslararası toplumdan baskı yapılmasını talep ediyor.

Kosova’nın kuzeyinde on gündür Sırpların kurduğu barikatlar devam ediyor. Dün bir grup Sırp Kosova’daki sınır noktasını kırarak Kosova’ya girmeye çalıştı. Jarinje sınır kapısında KFOR dikenli tel örerek sınır noktasını kapattı./Balkan Postası

Ilgili Haberler