BOSNALI SIRP POLİSİNDEN PROVOKATİF TATBİKAT

Bosna Hersek’te Sırpların yoğun olarak yaşadığı Sırp Cumhuriyeti (RS) entitesi polis ve jandarması, Jahorina dağında tatbikat yaptı.

Dayton Barış Anlaşması ile barışın tesis edilmesinden bu yana en büyük siyasi krize sahne olan ve Bosnalı Sırp liderlerin ayrılık yönündeki tehditlerini gerçekleştirme yönünde somut adımlar atmaya başladıkları ülkede tatbikat, provokasyon olarak değelendirildi.

Tatbikata Doğu Saraybosna polis birliklerinin yanı sıra terörle mücadele birimleri ile Sırp Cumhuriyeti entitesi İçişleri Bakanlığı’na bağlı jandarma birlikleri de iştirak etti.

EUFOR uçağı tatbikat alanı üzerinde uçtu

Provokatif tatbikat sırasında Bosna Hersek’teki AB Barış Gücü’ne (EUFOR) ait bir uçak, tatbikat sahası üzerinde kontrol uçuşu gerçekleştirdi.

Bilgi Sırp Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Dragan Lukac tarafından doğrulandı. Lukac, EUFOR’un uçuş hakkında daha önceden bilgi vermediğini ve bu nedenle entite polisine ait bir helikopterin tatbikat çerçevesinde uçuşunun gerçekleştirilemediğini söyledi.

Bosnalı Sırp güvenlik güçleri eş zamanlı olarak Mrkonjic Grad şehrinde de çevre illerden polis ve jandarma birliklerinin katıldığı bir tatbikat daha gerçekleştirdi.

Ilgili Haberler