BOSNALI ÇOCUKLAR YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ’NÜN DÜZENLEDİĞİ ŞENLİKTE BULUŞTU

Bosna Hersek’te Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından düzenlenen “Tercihim Türkçe Projesi” kapsamında okullarında seçmeli ders olarak Türkçe öğrenen 6 binden fazla çocuk, bu yıl 10’uncusu düzenlenen şenlikte bir araya geldi.

Zenica şehrindeki Zenica Arena’da düzenlenen şenliğe Türkiye ve Bosna Hersek’ten davetliler, öğrenciler ve öğretmenleri katıldı.

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, aynı dili konuşmak ve aynı duyguları paylaşmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Bosna Hersek genelinde Türkçe öğrenen öğrenci sayısının arttığını ve bunun kendileri için memnuniyet verici olduğunu belirten Girgin, “Sizler iki ülke arasındaki dostluk köprüsünü kuruyorsunuz. Yunus Emre Enstitüsünün ilk Türkçe öğretmeye başladığı bu topraklarda bugün geldiğimiz nokta gurur verici. Sizler sadece Türkçe öğrenmekle kalmıyor Türkiye’nin barış ve kültür elçileri oluyorsunuz. Yunus Emre Enstitüsünün en kapsamlı faaliyetleri arasında yer alan Çocuk Şenliği bu yıl Türkiye Günleri etkinlikleri ile sizleri Türk yemekleri, Türk filmleri, Türk çocuk oyunları ile buluşturdu, Bosna Hersek halkına göstermiş olduğu ilgi için teşekkür ederiz.” ifadesini kullandı.

YEE Başkan Yardımcısı Abdullah Kutalmış Yalçın ise Enstitü olarak yılda 1000’den fazla kültür-sanat faaliyeti gerçekleştirdiklerini ve dünya çapındaki dost insan sayısını artırdıklarını dile getirdi.

Yalçın, Türkiye Günleri, Çocuk Şenliği, bunların yanı sıra Türk filmlerinin gösterimi gibi Bosna Hersek’teki faaliyetlerinin artık geleneksel hale geldiğini belirterek, “Bugün Tercihim Türkçe projesi kapsamında 5 binin üzerinde öğrencimize ulaşmış bulunuyoruz. Bu etkinlikler geleneksel hale geldiği için organizasyon kabiliyetimizi de yansıtması açısından çok önemli.” dedi.

Zenica Belediye Başkanı Fuad Kasumovic de şenliği düzenleyenlere teşekkür ederek, bunun kendi şehirlerinde düzenlenmesinin mutluluk verici olduğunu kaydetti.

Şenliğin Bosna Hersek ve Türkiye arasındaki dostluğu güçlendirdiğini aktaran Kasumovic, etkinliğin öğrencilerin gözündeki en gözde festival olduğunu söyledi.

Türkiyeli depremzede öğrenciler, Bosna Hersekli arama kurtarma ekipleriyle buluştu

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde zarar gören ve Konya’ya yerleşen 14 öğrenci de Selçuklu Belediyesinin organizasyonuyla şenliğe katıldı.

Öğrenciler, aynı zamanda sahnede “Hayat bayram olsa” şarkısını seslendirdi, salonda bulunan diğer çocuklar da şarkıya eşlik etti.

Türkiye’deki deprem bölgesinde arama kurtarma faaliyetlerine katılan ekipler, sahneye çıkarak depremzede öğrencilerle bir araya geldi. YEE tarafından ekiplere teşekkür belgesi takdim edildi. Arama kurtarma ekipleri de depremzede öğrencilere karanfil verdi.

Ilgili Haberler