BOŞNAKLAR YÜKSEK TEMSİLCİLİK ÖNÜNDE PROTESTOLARLA BOSNA İÇİN ENDİŞELİ OLDUKLARINI DİLE GETİRDİLER

Sırp Cumhuriyetinin anayasaya aykırı olmasına ragmen 9 Ocak’ta devlet gününü kutlaması, Boşnakları tedirgin etti. Boşnaklar bugün Yüksek Temsilcilik önünde bu olayı protesto etti. Temsilcilik önünde toplanan protestocuları Yüksek Temsilci Christian Schmidt seslendi.

Schmidt ilk önce protestoculardan bir kaçını binaya görüşmeye çağırdı ancak protestocular görüşmeyi red etti. Ondan “işini yapmasını ve Dodik’e ceza vermesini” istediler. Binaya girip görüşme yapmayı kimse kabul etmedikten sonra Schmidt binanın önünde konuşmaya başladı.

Schmidt ‘‘Gençler için bir gelecek yaratmalıyız. Bu ülke için barış diliyorum. Bosna-Hersek genelinde görüşmelere ve tartışmalara ihtiyaç var. Bu zor zamanlarda ve ülkeniz ve bizim için desteğinizi istiyorum.” dedi.

Bu sözler üzerine protestocular hoşnutsuzluklarını belirten sloganlar atmaya başladı.

Schmidt, “Bu ülkeyi ve bu şehri biliyorum ve burada neler olduğunu biliyorum ve Srebrenica’da neler olduğunu biliyorum.Dün iyi bir gün değildi ama bu benim işimi yapmama engel olmayacak. BH’nin bütünlüğü konusunda hiç kimseye taviz vermeyeceğim’’. Dedi.

Şu anda dünyanın farkı şehirlerinde Boşnaklar, Bosna için protesto düzenliyor./Balkan Postası

 

Ilgili Haberler