BOSNA’DA SEÇİMLERİ KAYBEDEN BAKİR İZETBEGOVİÇ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE GÖRÜŞTÜ

SDA Partisi Genel Başkanı Bakir İzetbegoviç bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir telefon görüşmesi yaptı.

İzzetbegoviç, Erdoğan’a Bosna-Hersek’teki Genel Seçimlerin sonuçları ve özellikle SDA’nın elde ettiği sonuçlar hakkında bilgi verdi.

İzzetbegoviç, SDA partisinin seçmen desteğini koruduğunu ve Bosna’nın bazı bölgelerinde 2018 seçimlerine kıyasla oylarını artırdıklarını belirtti.

BH Cumhurbaşkanlığı üyeleri için yapılan seçimlerden bahseden İzzetbegoviç, aldığı seçmen desteğinin daha önce elde edilen sonuçlara göre yüzde olarak daha yüksek olduğunu ancak SDA adayına karşı birkaç partinin birleşmesi nedeniyle yeterli olmadığını vurguladı.

Erdoğan, SDA tarafından elde edilen sonuçlardan dolayı İzzetbegoviç’i tebrik etti ve Bosna-Hersek’in ve tüm vatandaşlarının çıkarına olan daha fazla çalışmaya tam destek verdi.

Görüşmede ayrıca, Yüksek Temsilci Christian Schmidt’in Bosna-Hersek Federasyonu Anayasası ve Bosna-Hersek Seçim Yasasında değişiklik yapılmasına ilişkin son kararı da ele alındı.

İzzetbegoviç, Yüksek Temsilci’nin kararının yalnızca HDZ BiH’nin konumunun güçlendirilmesini destekleyen tek taraflı bir çözüm olduğunu, Boşnak ve Hırvatların SC tarafındaki konumlarının ise tamamen göz ardı edildiğini değerlendirdi./Balkan Postası

Ilgili Haberler