BOSNA’DA ANAYASAYA AYKIRI OLARAK SIRPLARIN KUTLADIĞI GÜNDE 500 METRELİK SIRP BAYRAĞI AÇILDI

Bosna Hersek Sırp Cumhuriyeti bugün Anayasaya aykırı bir gün olan 9 Ocak gününü kutladı. Kutlama esnasında 527 metre uzunluğunda ve 4.6 metre genişliğinde bir Sırp Cumhuriyeti bayrağı açıldı.

Aslında 9 Ocak kan ve acının başladığı Bosna savaşının yıldönümü.

Bugün düzenlenen tören yürüyüşüne 2 bin 500 polis ve 500 metreyi aşan bayrak damga vurdu.

Doğu Saraybosna sokaklarında bayrağı taşıyanlar arasında Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milorad Dodik, Başbakan Radovan Višković, BH Cumhurbaşkanlığı Başkanı Željka Cvijanović de vardı.

Bugün, 1992’den 1995’e kadar Lukavica’da Sırp Cumhuriyeti’nin zirvesi tarafından kutlananlar, acılara, eziyetlere ve binlerce ölüme neden oldu. Yalnızca Saraybosna’da 11.000’den fazla kişi 1.425 gün boyunca kuşatma altında kaldı ve tam da bu kurbanların anısına, 2012’de 11.541 kırmızı sandalye dizildi.

Bayrak ile sandalyeler arasındaki paralellik ve kimin neyi kutladığı ile kimin neyi andığı arasındaki paralelliğin nedeni de tam olarak budur.

Anayasa Mahkemesi’nin iki kez 9 Ocak’ı SC Günü olarak kutlamanın anayasaya aykırı olduğuna karar verdiğini, çünkü bu tarihin ortak hafızayı simgelemediğini hatırlatırız.

SC’deki yetkililer, BH kurumlarının kararlarını ve Yüksek Temsilci Christian Schmidt ile bazı Batılı büyükelçiliklerin anayasal çerçeveye dönme çağrılarını bir kez daha reddettiler./Balkan Postası

Ilgili Haberler