BOSNA SIRP CUMHURİYETİ DEVLET BAŞKANI DODİK, MOSKOVA’DA PUTİN’E LİYAKAT NİŞANI TAKDİM EDECEK

Bosna Sırp Cumhuriyeti Devlet Başkanı Milorad Dodik, 23 Mayıs Salı günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek. Moskova’daki SC Cumhurbaşkanlığı başkanı Duşko Peroviç RIA Novosti ile yaptığı röportajda, Dodik’in madalyayı Putin’e takdim edeceğini söyledi.

Peroviç, bir gazetecinin sorusuna, “Evet, başkan, diğer şeylerin yanı sıra, uygun destek için Rusya’ya teşekkür olarak Başkan Putin’e Liyakat Nişanı verdi. Bu nişanı ziyaret sırasında sunacak.”
Dodik, bu yıl 8 Ocak’ta Vladimir Putin’e RS Nişanı verme kararı aldı.

Dodik, Banja Luka’da düzenlenen ödül töreninde. “Putin, SC ile Rusya arasındaki işbirliğini ve siyasi ve dostane ilişkileri geliştirmek ve güçlendirmekle sorumludur. Genel ve karşılıklı siyasi, ekonomik, sosyal ve ekonomik büyüme ve kalkınmaya katkıda bulunan kamu faaliyetleri alanında liyakat sahibidir.” dedi.

1994 yılında emri alan savaş suçluları Radovan Karadziç ve Vojislav Şeşel, RS Nişanı’nın kazananları arasında yer alıyor. Sırbistan cumhurbaşkanlarının çoğu ve Sırp Ortodoks Kilisesi liderlerine de bu nişan verildi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov da nişanı alacaklarından biri.

Röportajda Peroviç, Batı Avrupa’yı SC’ye sözsüz yaptırımlar getirmekle ve IMF halihazırda imzalanmış olan kredi dilimini ödemeden onları mali olarak engellemeye çalışmakla da suçladı.

Ukrayna ile ilgili olarak Dodik’in konuyu gündeme getirmeyeceğini ancak Putin gerekli görürse Ukrayna’da olup bitenler hakkında Dodik’e bilgi vereceğini söyledi.

Peroviç “Sırp Cumhuriyeti bağımsız olursa, plana göre olmayacak. Milorad Dodik’in deli olduğunu ve liderliğimizin deli olduğunu düşünmeyin. Çok ayık insanlar, durumu çok doğru değerlendiriyorlar. Ama Boşnaklar ise, tekrar ediyorum, Batılı akıl hocaları tarafından desteklenen bu ülkeler, Dayton Anlaşması’nı geçersiz sayan Almanya’dan dayatılan yeni doktrinin uygulanması yoluyla fiilen Bosna-Hersek’i öğütme sürecini başlatıyorlar.” dedi.

Peroviç, Yakında Banja Luka’daki Rus konsolosluğunu açmayı umduğunu da açıkladı./Balkan Postası

Ilgili Haberler