BOSNA HERSEK’TE KARABAĞ ZAFERİ’NİN 2’NCİ YILI TÖRENLE KATILDI

Azerbaycan’ın Saraybosna Büyükelçiliği tarafından düzenlenen törenle Karabağ Zaferi’nin 2’nci yılı Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da kutlandı.

Saraybosna’nın Dobrinja semtindeki Azerbaycan Dostluk Parkı’nda düzenlenen törene, Azerbaycan’ın Saraybosna Büyükelçisi Vilayat Guliyev, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin ile Türk kurumları temsilcileri, Maarif Okulları öğrencileri ve davetliler katıldı.

Tören, ziyaretçilerin anıt alanına karanfil bırakması ve Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Dr. Yunus Keleş’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Arapça ve Türkçe dualarla başladı.

Guliyev, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin tarih boyunca Azerbaycan’ın zor zamanlarında yanında olduğunu ifade etti. Şuşa’nın her bir Azerbaycanlı için kutsal sayılabileceğini belirten Guliyev, “2022 yılı Şuşa yılı oldu.” dedi.

İki yıl önce Türkiye ve dost ülkelerin desteğiyle Karabağ’ın kurtarıldığını anımsatan Guliyev, bugünün Azerbaycan tarihi için oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Girgin de Azerbaycan’da şehit olanlara Allah’tan rahmet dilediğini ifade etti.

Karabağ Zaferi

Azerbaycan ordusunun, yaklaşık 30 yıl Ermenistan’ın işgali altında bulunan Karabağ ve çevresindeki illeri kurtarmasının üzerinden 2 yıl geçti.

2. Karabağ Savaşı’nda 44 gün içerisinde topraklarını kurtaran Azerbaycan ordusu, halkın yıllar süren vatan hasretine son verdi.

Ermenistan, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından ellerindeki Rus silahlarıyla işgal ettiği Karabağ ve çevresindeki topraklardan yaklaşık 30 yıl boyunca Azerbaycan askerlerine ve sivillerine saldırılar düzenledi.

Ermenistan ordusunun sivillere yönelik saldırılarının giderek artması ve 27 Eylül 2020’de temas hattındaki köylerin ağır silahlarla ateşe tutulması bardağı taşıran son damla oldu. Azerbaycan ordusu, aynı gün Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in emriyle karşı operasyona başladı.

28 Eylül’de seferberlik ilan edilmesinin ardından, Karabağ’ın sembol şehri Şuşa işgalden kurtarıldı. Yaklaşık 1500 rakımlı şehre sadece hafif silahlarıyla gidebilen Azerbaycan ordusunun özel eğitimli birlikleri, göğüs göğse savaşarak şehri kurtardı. Azerbaycan ordusunun Şuşa’ya girmesi, Ermenistan ordusunun dağılmasına neden oldu.

Ilgili Haberler