BOSNA HERSEK, NOVİ PAZAR’DA BAŞKONSOLOSLUK AÇTI

Bosna Hersek Sırbistan’da Boşnakların çoğunluğunu oluşturduğu Novi Pazar şehrinde başkonsolosluk açtı. Konsolosluğun açılışını Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Biser Turkoviç, Sırbistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Nemanja staroviç ve Novi Pazar belediye başkanı Nihat Bişevac yaptı. Turkoviç, Staroviç ve Bişevac bu diplomatik temsilciliğin iki ülke arasında ki ikili işbirliği ve ticaretin geliştirilmesine katkıda bulunacağına dair olan güvenlerini dile getirdiler.

Dışişleri Bakanı Turkoviç ‘‘Bugün Bosna Hersek dünyadaki 57. Diplomatik temsilciliğini açtı. Novi Pazar’daki Konsolosluk iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin geliştirilmesine yönelik bir başka adımı temsil ediyor’’ dedi.

Sırbistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Staroviç ‘‘Komşularımız ve bölgedeki tüm ülkelerle işbirliği yapmak Sırbistan için özellikle önemli olduğunu ve bu konsolosluğun her türlü işbirliğinin geliştirilmesi için önemli olduğunu’’ vurguladı.

Staroviç, bu vesileyle Bosna Hersek’e ‘‘Açık Balkan’’ insiyatifine katılması için çağrı yaptı. Aynı şekilde Sırbistan’ın Bosna’nın Bijelina şehrinde Başkonsolosluk açma talebine olumlu yanıt vermesini umduğunu ifade etti.

Sırbistan’ın Bosna’da Mostar, Banja Luka ve Trabinje’de olmak üzere üç konsolosluğu mevcut.

Novi Pazar Belediye başkanı Nihad Bişevac’ta bu konsolosluğun iki ülke arasında ki ilişkilerin sürekli geliştiğinin bir teyyidi olduğunu belirtti.

Konsolosluğun açılığ törenine Belgrad’taki diplomatik temsilciler, belediye başkanları, dini temsilciler ve halk katıldı./Balkan Postası

Ilgili Haberler