BOSNA HERSEK NEDEN HELAL TURİZMİN GELİŞİMİ İÇİN İDEAL BİR DESTİNASYON?

Helal Turizm son yıllarda turizm sektöründe tartışılmaya devam ediyor. Bir çok ülke Müslümanları çekmek için helal turizm konseptinin gelişltirmeye başladı.

British Muslim Magazine, İslam tarihi ve mirasıyla dolup taşan, helal yemek sunan birçok restoranı ve Müslüman nüfusa sahip bir ülke olduğu için Bosna Hersek’in Müslüman gezginler için mükemmel bir destinasyon olduğunu yazdı.

İslam tarihi ve mirası

Beş asırdır Osmanlılar tarafından yönetildiği için Bosna, İslam tarihi ve mirası söz konusu olduğunda süper zengin bir ülkedir. Dahası, ülkede hala yaşayan büyük bir Müslüman nüfusu ile Bosna, İslami mirasla büyüyor. Görkemli mescitlerden Osmanlı Müslümanları tarafından yaptırılan tarihi yapılara kadar bu ülkenin her yerinde İslam’ın ve Müslümanların izleri görülüyor.

Dergi, “Mimar Sinan’ın büyük eserinin ihtişamını tam anlamıyla yaşamak için Višegrad’daki Mehmed Pasha Sokolović köprüsünü ziyaret etmelisiniz” diyor.

Osmanlı tarihinin en iyi mimarlarından biri olarak kabul edilen Sinan, Süleymaniye Camii ve İstanbul’daki Sinan Paşa Camii gibi Osmanlı tarihinin en güzel yapılarından bazılarının mimarıydı.

Dergi “Gerçekten olağanüstü bir deneyim için, güzel bir Sufi manastırı bulacağınız Blagaj’a gidin. Buna Nehri’nin kenarında yer alan tekke, görkemli bir uçurumun arkasında gururla duruyor. Yaklaşık beş yüz yıl önce inşa edilmiş olan bu yere Müslümanlar ve gayri-Müslimler bu yere akın ediyor ve birçoğu programlanmış zikir seanslarına katılıyor” diye yazıyor.

Višegrad ve Blagaj gibi, ülke çapında ziyaretçilere Bosna’nın engin İslami mirasını hatırlatan birçok başka yer var. Srebrenica Memorial Center böyle bir yer . 11 Temmuz 1995’e kadar küçük Srebrenica kasabası binlerce Boşnak için “güvenli bölge” olarak biliniyordu.

Ancak söz konusu günde işler değişti. Boşnak erkekler Sırp güçleri tarafından eşlerinden ve çocuklarından zorla ayrıldı ve 8.000’den fazla Müslüman erkek ve çocuk öldürüldü ve delilleri gizlemek için cesetler toplu mezarlara gömüldü.

Helal yemek

Bosna Hersek’te helal yiyecek bulmak hiç de zor değil. Bu nedenle birçok Müslüman gezgin, Akdeniz ve Türk mutfağının en iyilerinden bazılarına ev sahipliği yapan bu güzel ülkede vakit geçirmeyi tercih ediyor.

“BH’nin ulusal yemeklerinden biri olan klepenin servis edildiği “Pod Lipom” restoranına gitmenizi öneririz.”

Bunlar temelde Balkanların meşhur kıymalı köfteleridir. Kendi yöntemleriyle benzersiz olan klepa, temel olarak etle doldurulmuş ve ardından makarna benzeri bir doku oluşturmak için buharda pişirilmiş hamurdan yapılır. Sarımsaklı sos ile servis edilen bu yemeğin sizi memnun edeceğinden eminiz!

Tatlı olarak tufahi denemenizi tavsiye ediyorlar. Şekerde pişirilip cevizle doldurulan, şerbet ve krem ​​şanti ile servis edilen elma, tekrar tekrar isteyeceğiniz bir tatlı! Ancak bununla birlikte, tufahijanın tatlılığını ve sert kahvenin acılığını dengelemek için geleneksel bir Boşnak kahvesi aldığınızdan emin olun.

Camiler

Bosna ve Hersek’teki birçok güzel camiyi inceleyerek ve hayranlıkla izleyerek günler, aylar hatta yıllar geçirebilirlerdi. Geçmişte pek çok kişi İslami yapıların izlerinden kurtulmaya çalışırken, BH ülkenin dört bir yanına dağılmış camileriyle gurur duyuyor. Aslında bazıları, Bosna’nın Osmanlı etkisindeki cami mimarisinin Türkiye dışındaki en iyi örneklerinden bazılarına sahip olduğunu söyleyebilir.

Bosna’nın en eski camisi olarak kabul edilen 15. yüzyıldan kalma İmparator Camii’ni mutlaka ziyaret edin. Listenize ekleyeceğiniz bir diğer yapı ise yıllar sonra yapılan Gazi-Hüsrevbey Camii. Çocukların serbestçe dolaşıp sohbet ettiği geniş bir avluya sahip olan camide ayrıca Osmanlı mimarisini çok iyi temsil eden birkaç heybetli kubbe, güzel bir şadırvan ve kurucusunun türbesi bulunmaktadır.

Ilgili Haberler