BOSNA HERSEK ARAMA KURTARMA EKİBİ HATAY’DA 10 KİŞİYİ CANLI ÇIKARMAYI BAŞARDI

Bosna Hersek Novi Grad Arama Kurtarma ekibi Türkiye’deki görevlerini tamamlayıp Bosna’ya geri döndü. Takım görevi esnasında 10 kişiyi başarılı bir şekilde enkazdan canlı olarak çıkarmayı başardı.

Bosna Hersek Novi Grad Arama Kurtarma ekibi Hatay’da görev yaptı.

Bosna Hersek Novi Grad Arama Kurtarma ekibi 8 Şubat’ta Türkiye’ye yola çıktı. Orada görevlerini tamamladıktan sonra Saraybosna Uluslararası havalimanında aileleri ve büyükelçi tarafından karşılandılar.

Ekip adına konuşma yapan takım üyesi ‘‘Medyada gördüklerimiz gerçekte olanda çok uzak. Orasının ne olduğunu anlamanız için görmeniz gerek. 10 kişiyi kurtarmayı başardık. Ancak yine de derin bir üzüntü içerisindeyiz evet, 10 kişiyi kurtarmayı başardık ama 27 ölen kişinin de cesedini çıkardık. Bir binayı kazarken anne, baba ve kızdan oluşan üç kişilik bir aileyi bulduk, bu bizim hafızamıza uzun zaman yer edecek’’ dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Bosna-Hersek Büyükelçisi Sadık Babur Girgin, Türkiye’ye giden ilk heyeti karşılayarak, bu vesile ile tüm Bosna-Hersek’e teşekkür etti.

Kurtarma ekipleri de Saraybosna havaalanında Novi Grad Saraybosna Belediye Başkanı Semir Efendiç tarafından karşılandı./Balkan Postası

 

 

Ilgili Haberler