BM RAPORU: ARNAVUT GRUPLAR, AVRUPA’DAKİ KOKAİN PAZARININ ÖNEMLİ OYUNCULARI

BM’nin son açıkladığı Uyuşturucu ve Suç raporunda kokain üretiminin rekora ulaştığını ve kaçakçılık için yeni yollar ortaya çıktığı belirtildi.

Raporda sürekli olarak Arnavut suç gruplarının kokainin küresel piyasasında önemli oyuncular oldukları belirtilmekte.

Rapor, son yıllarda Arnavut uyuşturucu kaçakçılarının Avrupa’da önemli oyuncular haline geldiklerini ve güçlü bir ağa sahip oldukları ve İtalyan suç örgütleri ile yakından çalıştıkları ortaya konulmaktadır.

Rapor, Arnavut grupların dorğudan Latin Amerika’daki uyuşturucu satıcıları ile çalıştıklarını ve Avrupa’da özellikle Birleşik Krallık ve Hollanda’da uyuşturucu sattıkları açıklanmaktadır.

Raporda ‘‘Arnavut gruplar kokainin Batı Avrupa’ya gönderilmesinde aktif olarak çalışmaktadır. Özellikle Belçika ve Hollanda ve Arnavutluk’un Durs limanına kokain ulaştırılmaktadır’’ denilmektedir.

Rapor, Doğu Avrupa’da kokainin özellikle Arnavut ve Sırp suç grupları tarafından tedarik edilmektedir. Özellikle Sırp suç grupları uzun zaman Balkanları Ekvador’dan gelen kokaine tedarik sağladı.

Arnavutluğa gelen uyuşturucuların genellikle Muz kutularında veya konteynerlerin gizli bölmelerinde geldiği belirtilmekte.

Aynu şekilde bulgulara göre Arnavut uyuşturucu kaçakçılarının İrlanda’da İrlandalı suç grupları ile çalıştıkları belirtilmektedir. /Balkan Postası

Ilgili Haberler