BİR AYLIK GREVDEN SONRA KOSOVA’DA EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAŞLADI

Kosova’da eğitimcilerin yaptığı bir aylık grevden sonra bugün dersler başladı.

Kamu idaresi ve kamu eğitim sisteminde bir aydan fazla devam eden grevden sonra devlet okulları kapılarını yeniden öğrencilere açtı.

Kosova Bağımsız Sendikalar Birliği 25 Ağustos’tan itibaren grev yapmaktaydı. Sendika aldığı yeni kararla 1 Ekim’den itibaren grevi 2023 Ocak ayına kadar erteleme kararı aldı.

Bu karardan sonra bugün Kosova’da devlet okullarında yeni eğitim öğretim yılı başladı.

Sendika başkanı Jasharaj, hükümete yaptığı çağrıda hükümetin bu üç ayı iyi değerlendirip sendika ile diyalog kurmak için kullanmasını önerdi.

Jasharaj, sendikacıların talebi üzerine grevin 2023 Ocak ayına kadar ertelendiğini, grevin sonlandırılmadığını belirtti.

Kosova Eğitim, Teknoloji ve İnovasyon bakanı Arberia Nagavci, kaybedilen derslerin telafi edilmesi için çalışacaklarını açıkladı.

Sendika başkanı Jasharaj ise derslerin telafi edilmeyeceğini ve bakan Nagavci’nin bu tür bir talepte bulunmaması çağrısında bulundu.

Sendikacılar, yeni maaş yasası yürürlüğe girene kadar maaşlarında 100 euro zamn yapılmasını talep ediyor.

Kosova hükümeti Eylül ayı başında tüm kamu çalışanlarına enflasyonla mücadele için ek 50 euro ayırdığını duyurdu. Ancak bu yardım sendikacıları ikna etmemişti. /Balkan Postası

 

Ilgili Haberler