BİDEN: BOSNA HERSEK’İN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜN KORUNMASI İÇİN DESTEĞİNİ BELİRTTİ

ABD Başkanı Biden, Bosna Hersek’te yeni seçilen Cumhurbaşkanı üyelerinde tebrik mesajı gönderdi. Biden, mesajda Bosna Hersek’in bütünlüğünü korunması için güçlü desteğini teyyit etti ve yeni makamların en kısa sürede kurulması ve reformların uygulanması çağrısında bulundu.

Biden, geçen hafta bu görevleri üstlenen BH Cumhurbaşkanlığı üyeleri Željka Cvijanović, Željko Komšić ve Denis Bećirović’in 25 Kasım’da kutlanan BH Devlet Günü’nü kutlayarak, onları ülkenin yararı için birlikte hareket etmeye çağırdı.

Biden mesajında”ABD, Bosna-Hersek’in egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve çok etnikli karakterini güçlü bir şekilde desteklemektedir. Bosna-Hersek liderlerini farklılıklarını bir kenara bırakmaya ve temsil ettikleri halklar için daha iyi bir gelecek inşa etmeye çağırıyoruz.” Dedi.

ABD başkanı Biden, BH’nin Avrupa-Atlantik entegrasyonuna üye olma kararlılığını memnuniyetle karşılamakla birlikte, bunun için reformları uygulayacak etkili bir hükümetin olması gerektiğine işaret etti.

Biden’ın mesajı, ABD’nin öncelikli görevler olarak gördüğü ve bunların uygulanmasının gelecekte iki ülke arasında daha yakın işbirliği anlamına geleceğini açıkça belirtti.

Bunların güvenlik, enerji arz kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve yolsuzlukla mücadele konuları olduğu belirtildi./Balkan Postası

 

 

Ilgili Haberler