BAYRAKTAR ANLAŞMASINDAN BİR GÜN SONRA YUNAN DIŞİŞLERİ BAKANI ARNAVUTLUK’TA

Türkiye ve Arnavutluk arasındaki stratejik iş birliğinin güçlenmesi, Yunanistan’ı rahatsız etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, dün Tiran’da mevkidaşı Olta Xhaçka ile yaptığı görüşmede Arnavutluk’a Türkiye’nin Batı Balkanlar’da revizyonist bir yaklaşımı olduğu uyarısında bulundu.

Arnavutluk’un kilit öneme sahip bir tercih yaptığını ve bunun Yunanistan’ın da şevkle desteklediği Avrupa Birliği üyeliği olduğunu ifade eden Dendias, “Yunanistan’ın Türkiye’nin kendisiyle veya Arnavutluk’un Türkiye ile iş birliği hususunda bir problemi yok. Fakat Türkiye’nin revizyonizmi konusunda büyük bir problemimiz var” diye konuştu.

Yunan basınındaki haberlere göre Dendias, Türkiye’nin asıl amacının bir nüfuz alanı oluşturmak olduğunu söyledi. Türkiye’nin Batı Balkanlar’a yönelik nihai emelinin bölgeninin Avrupa perspektifi ile uyumlu olmadığını savunan Dendias’ın Türkiye aleyhtarı açıklamaları, Arnavutluk’un Bayraktar SİHA alım anlaşmasının hemen ardından geldi.

Dendias’ın ziyareti sırasında ana muhalefet partisi lideri Sali Berisha da Türkiye-Arnavutluk ilişkileri konusunda bir açıklamada bulundu.

2009 yılında Arnavutluk ve Yunanistan arasında deniz sınırlarının belirlenmesine ilişkin bir anlaşmanın Türkiye’nin müdahil olmasıyla engellendiğini savunan Berisha, o dönem muhalefette olan Edi Rama’nın konuyu mahkemeye taşıdığını ve anlaşmanın gerçekleştirilemediğini söyledi.

Berisha, “Türkiye’nin bir dost ve bir ortak olduğuna şüphe yok. Fakat yeni-Osmanlıcılık doktrinini kabul etmem” diye konuştu.

Ilgili Haberler