BALKANLARDA EĞİTİMİN KALİTESİ ULUSLARARASI AKREDİTASYON İLE GÜVENCE ALTINDA

Küreselleşme ile birlikte eğitim dünyası da yeni bir entegrasyon süreci yaşıyor. Özellikle 21. Yüzyıl’da ‘Hayat Boyu Eğitim’ kavramının önem kazanması ile birlikte ulusal eğitimlerin uluslararasılaşması büyük önem taşıyor.

Bu sebeple de eğitim merkezlerinin, kursların, liselerin ve üniversitelerin verdikleri eğitimlerin uluslararası bağımsız bir kuruluş tarafından akredite edilmesi oldukça önemli bir hale geliyor.

Böylece öğrenciler ve kursiyerler uluslararası alanda akredite edilmiş belgeleri ile aldıkları eğitimlerin tüm dünyada tanınması şansını elde ediyorlar.

Başta ABD ve Avrupa ülkelerinde yaygın olan uluslararası tanınırlığa sahip olan eğitimler hızla Balkanları da etkisi altına alıyor. Böylece Balkan ülkelerinde gençler uluslararası geçerliliğe sahip diploma ve belgelere sahip olma şansına sahip oluyor. Almanya Münih Merkezli ECVSN (Avrasya Sertifika Doğrulama Sistem Ağı) da Balkanlarda giderek yayılan önemli uluslararası eğitim belgelendirme kuruluşlarından bir tanesi.

2022 yılında alanında uzman eğitmenler ve mühendisler tarafından hayata geçirilen ECVSN, Türkiye ve Makedonya ve Kosova’da şimdiden birçok eğitim kurumu ile işbirlikleri geliştirmiş durumda. Son olarak Makedonya’daki Uluslararası Vizyon Üniversitesi’ni akredite eden ECVSN, Vizyon üniversitesi öğrencilerinin aldıkları diploma ve eğitim belgelerini akredite ederek, Uluslararası Vizyon Üniversitesi’nin vermiş olduğu belgeleri daha da tanınır ve geçerli bir hale getirmeyi planlıyor.

Türkiye’ye TİBEDU ve PCA Akademi gibi önemli eğitim merkezlerinin verdiği eğitimleri akredite eden ECVSN, öğrencilere ve kursiyerlere tüm dünyada geçerli nitelikli eğitim belgeleri ile kaliteli bir kariyer kapısı açmayı planlıyor. ECVSN, Kosova’da da İDEA derneği ile işbirliğine giderek. İDEA derneği’nin vereceği eğitimleri akredite ederek, İDEA’nın öğrencilerin eğitim sonunda alacağı belgelere değer katacak.

Ilgili Haberler