BALKANLARDA EĞİTİMİN KALİTESİ ULUSLARARASI AKREDİTASYON İLE GÜVENCE ALTINDA

Küreselleşme ile birlikte eğitim dünyası da yeni bir entegrasyon süreci yaşıyor. Özellikle 21. Yüzyıl’da ‘Hayat Boyu Eğitim’ kavramının önem kazanması ile birlikte ulusal eğitimlerin uluslararasılaşması büyük önem taşıyor.

Bu sebeple de eğitim merkezlerinin, kursların, liselerin ve üniversitelerin verdikleri eğitimlerin uluslararası bağımsız bir kuruluş tarafından akredite edilmesi oldukça önemli bir hale geliyor.

Böylece öğrenciler ve kursiyerler uluslararası alanda akredite edilmiş belgeleri ile aldıkları eğitimlerin tüm dünyada tanınması şansını elde ediyorlar.

Başta ABD ve Avrupa ülkelerinde yaygın olan uluslararası tanınırlığa sahip olan eğitimler hızla Balkanları da etkisi altına alıyor. Böylece Balkan ülkelerinde gençler uluslararası geçerliliğe sahip diploma ve belgelere sahip olma şansına sahip oluyor. Almanya Münih Merkezli ECVSN (Avrasya Sertifika Doğrulama Sistem Ağı) da Balkanlarda giderek yayılan önemli uluslararası eğitim belgelendirme kuruluşlarından bir tanesi.

2022 yılında alanında uzman eğitmenler ve mühendisler tarafından hayata geçirilen ECVSN, Türkiye ve Makedonya ve Kosova’da şimdiden birçok eğitim kurumu ile işbirlikleri geliştirmiş durumda. Son olarak Makedonya’daki Uluslararası Vizyon Üniversitesi’ni akredite eden ECVSN, Vizyon üniversitesi öğrencilerinin aldıkları diploma ve eğitim belgelerini akredite ederek, Uluslararası Vizyon Üniversitesi’nin vermiş olduğu belgeleri daha da tanınır ve geçerli bir hale getirmeyi planlıyor.

Türkiye’ye TİBEDU ve PCA Akademi gibi önemli eğitim merkezlerinin verdiği eğitimleri akredite eden ECVSN, öğrencilere ve kursiyerlere tüm dünyada geçerli nitelikli eğitim belgeleri ile kaliteli bir kariyer kapısı açmayı planlıyor. ECVSN, Kosova’da da İDEA derneği ile işbirliğine giderek. İDEA derneği’nin vereceği eğitimleri akredite ederek, İDEA’nın öğrencilerin eğitim sonunda alacağı belgelere değer katacak.

Ilgili Haberler

 • BULGARİSTAN’DA YILDIRIM DÜŞTÜ: 3 ÖLÜ, 1 YARALI

  Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da yıldırım düşmesi sonucu 3 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de ağır şekilde yaralandı. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da şiddetli yağışlar ve rüzgarlar etkili oluyor. Sofya’da yağmurdan korunmak için ağaç altına sığınan 4...
 • ARNAVUTLUK İZLANDA İLE BERABERE KALDI

  UEFA Uluslarar Liginde Arnavutluk’un başkenti Tiran’da ‘’Air Albania’’ stadyumunda oynanan Arnavutluk İzlanda maçı beraberlikle sonuçlandı. Maç 1-1 sona erdi Arnavutluk 35 dakikada Lenjan’ın golüyle 1- 0’lık üstünlük yakalarken, İzlanda...
 • KOSOVA GÜNEY KIBRIS RUM KESİMİNİ 5-1’LİK SKORLA GEÇTİ

  UEFA Uluslar C Ligi’nde Kosova ile Güney Kıbrıs karşı karşıya geldi. Vedat Muriqi’nin 2 gol attığı maçı Kosova 5-1’lik skorla kazandı.. Kosova ile Güney Kıbrıs, UEFA Uluslar C Ligi’nde kozlarını paylaştı. Fadil Vokrri...
 • ABD HAZİNE BAKANLIĞI BOSNALI SAVCIYI KARA LİSTEYE ALDI

  ABD Hazine Bakanlığı, Bosna Hersek Devlet Savcısı Diana Kajmakovic’i kara listeye aldı. Yolsuzlukla ve suçlularla iş birliği yapmakla suçlanan Kajmakovic’in suç çeteleriyle bağlantıları olduğu iddia edildi. Bosna Hersek Savcılığı Yolsuzluk Departmanı Şefi olan...