BALKAN VAŞAĞI YOK OLMANIN EŞİĞİNDE

Balkan vaşağı, Avrupa’da nesli en çok tehlikede olan hayvanlardan biri ve Balkan Vaşağı Kurtarma Programı’nın 2021’de yayınladığı yeni bir rapora göre kaderi giderek belirsizleşiyor .

Hayvanları dört ay boyunca izlemek için Kosova, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya‘ya 151 izleme cihazı yerleştirildi. Ancak, biri Kosova’da, dördü Arnavutluk’un iki bölgesinde ve sadece beşi Kuzey Makedonya’daki Mavrovo Ulusal Parkı’nda olmak üzere yalnızca az bir miktarda görüntü alındı.

Balkan vaşağı, Avrasya vaşağının bir alt türüdür ve Balkanlar’daki en büyük kedi olarak kabul edilir. Bu tür, ağırlıklı olarak Arnavutluk, Kosova ve Kuzey Makedonya’yı ayıran dağlarda yaşıyor. 1969’dan beri Arnavutluk’ta kritik derecede tehlikede oldukları düşünülüyor ve ancak yıllar içinde hala yasadışı kaçak avlanma vakaları bildiriliyor.

Neden azaldıklarına gelince, uzmanlar emin değil. Biyologlar, doğal yaşam alanlarının bozulmasının en azından kısmen sorumlu olduğuna inanıyor. Arnavutluk’un 2000 ve 2021 yılları arasında ormanlarının yaklaşık %7’sini kaybetmesiyle, bu rakam muhtemelen o zamandan beri artmış durumda. Kuzey Makedonya’da ise bu oran aynı dönemde yaklaşık %5’ti.

İnşaat, yollar, kayak pistleri gibi doğal yaşam alanlarına müdahale teşkil eden projeler, vaşakların belirli alanları terk etmesine neden oluyor.

Uzmanlar, doğal ortam sorunu çözülse bile vaşakların üreme hızının düşük olduğunu ve birkaç nesil sonra yok olacağını söylüyor.

Ilgili Haberler