BALKAN TARİH VE KÜLTÜR AKADEMİSİ’NİN KAPANIŞI OHRİ’DE YAPILDI

YTB ve Köprü Derneği iş birliğinde Ohri’de düzenlenen “Balkan Tarih ve Kültür Akademisi”nin kapanış programı düzenlendi.

TİMEBALKAN

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Köprü Kültür Sanat ve Eğitim Derneği iş birliğinde Kuzey Makedonya’nın Ohri şehrinde düzenlenen “Balkan Tarih ve Kültür Akademisi”nin kapanış programı yapıldı.

Ohri’deki bir otelde düzenlenen programa YTB Başkanı Abdullah Eren, Köprü Derneği Başkanı ve MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt, TRT Üsküp Temsilcisi Ömer Rahmi Serim, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Serhat Kula, Türkiye Maarif Vakfı Kuzey Kalkandelen Okul Müdürü Murat Kördemir, Araştırmacı – Yazar Eyüp Salih, YTB Balkanlar Koordinatörü Erkan Girişit, YTB Başkanlık Müşaviri Zülgaip Akkuş, AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Saraçoğlu, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Programda konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, Balkan Tarih ve Kültür Akademisi’nin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Farklı Balkan ülkelerinden öğrencilerle bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Eren, “Bu akademi çerçevesinde bundan sonra hem bulunduğunuz ülkeye hem bu bölgeye hem de Türkiye’ye çok daha bilgili çok daha, derinlikli bir şekilde bakma imkanını yakalayacaksınız. Sizler bu programa iştirak etmeseydiniz biz bu programı yapamazdık.” ifadelerini kullandı.

– YTB Başkanı Eren: Aramızdaki kardeşliği güçlendirmek için birbirimizi tanımamız lazım

Bu programı yapmakta birkaç maksatları olduğunu vurgulayan Eren, “Birincisi Balkan Tarih ve Kültür Akademisi deyince birçok altbaşlığı olan geniş bir müfredat aklımıza geliyor. Bunu 3 güne sığdırmak kolay değil. Ama biz Evlad-ı Fatihan diyoruz Balkanlara, bunun farklı anlamları var. Bu eğitimler çerçevesinde sadece kendi yaşadığınız ülkeyi değil yakın coğrafyadaki ülkeler hakkında bilgiler edinmiş oldunuz.” değerlendirmesinde bulundu.

Balkan ülkelerinden gençlerin birbirini daha yakından tanıması gerektiğine dikkati çeken Eren, “Aramızdaki kardeşliği güçlendirmek için birbirimizi tanımamız lazım. Bu yüzden de Balkanların farklı coğrafyalarından gençlerle programlar yapmaya devam ediyoruz. Biz Balkan Gençlik Okulu’na da birbirimizi tanımak için yapıyoruz. BGO birkaç ay süren lise ve üniversiteli kardeşlerimizin gerek Türkiye’den gerek yerel hocalarla müfredat dışı eğitimlerle geleceğe hazırlanması. Bu gibi projelerle hedefimiz sizin gibi kardeşlerimizin birbirini iyi tanıması.” diye konuştu.

Osmanlı’nın aslında bir Balkan devleti olduğunu belirten YTB Başkanı Abdullah Eren, Osmanlı’nın Balkanlara gönül ısındırma siyasetiyle yakınlaştığını ifade etti.

Gençlerin Türkiye’de eğitim almasının öneminin altını çizen Eren, Türkiye Bursları ile Balkanlar ve dünyadan çok sayıda öğrenciyi burslandırdıklarını ve burslandırmaya devam ettiğini söyledi.

– Köprü Derneği Başkanı Emin: Balkanlardan kardeşlerimizle güzel bir buluşma oldu

Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin ise, YTB’nin Balkan Tarih ve Kültür Akademisi projesini duyduklarında heyecanlandıklarını söyledi.

Söz konusu akademinin Köprü Derneği olarak paydaşı olmaktan memnuniyet duyduklarını ifade eden Emin, “Makedonya’dan, Arnavutluk’tan, Kosova’dan, Bulgaristan’dan, Batı Trakya’dan kardeşlerimizle güzel bir buluşma oldu. Zülgaip hocamızın 3 gün boyunca Osmanlı tarih ve kültürüyle alakalı hem de çoğumuzun farklı şekilde bildiğimiz olguların anlamlarını, manalarını, sembolik anlamlarını, gelenek ve görenekleri interaktif bir şekilde anlatması bizler için bir kazanım oldu. 3 günde çok şey öğrenilemese de önemli meselelerin öğrenilmesi noktasında yön açtığını düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Emin, söz konusu projenin Köprü Derneği iş birliğinde düzenlenmesi nedeniyle YTB’ye ve emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Programın devamında öğrenciler akademiyle ilgili bilgi, birikim ve tecrübelerini paylaşırken, Ohrili yazar Eyüp Salih de kısa bir konuşma gerçekleştirdi.

Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin, YTB Başkanı Abullah Eren’e hediye takdiminde bulundu.

“Balkan Tarih ve Kültür Akademisi” öğrencilere katılım sertifikalarının verilmesiyle sona erdi.

Ilgili Haberler