BAKAN AKAR’A MAMUŞA’DA VATANDAŞLARDAN YOĞUN İLGİ

Milli Savunma Bakani Hulusi Akar, Kosova’nin tek Türk belediyesi olan Mamusa’da vatandaslarin yogun ilgisiyle karsilasti. Vatandaslarla tek tek sohbet eden Akar, Atatürk Lisesi’nde ögrencilere tablet bilgisayar hediye etti.

Milli Savunma Bakani Hulusi Akar, resmi ziyaret kapsaminda bulundugu Kosova’da çesitli ziyaretler gerçeklestirdi. Prizren’deki Kosova Türk Temsil Heyet Baskanligi ziyaretinin ardindan Akar’in bir sonraki duragi Kosova’nin tek Türk belediyesi Mamusa oldu. Burada vatandaslarin yogun ilgisiyle karsilanan Akar, ilk olarak belediyeyi ziyaret etti. Mamusa Belediye Baskani Abdülhadi Krasniç tarafindan kapida karsilanan Akar, kendisini görmek için bekleyen vatandaslarla tek tek selamlasti, onlarla sohbet etti.

Daha sonra Krasniç’in makamina geçen Akar, “Bizler sizlerin baris, istikrar içinde müreffeh bir sekilde yasamanizi istiyoruz. Türkiye Kosovali kardeslerini, burada yasayan soydaslarini hiçbir zaman unutmadi. Bu cografyada çok sikintilar yasandi. Temennimiz bunlarin tamamen sona ermesi ve ekonomik hayatin çok daha iyi seviyelere gelmesidir” ifadelerini kullandi. Akar, “Bir taraftan kendi ana kültürünü muhafaza etmek diger taraftan da içinde bulundugu topluma uyum saglamak önemli. Kisiligimizi, kimligimizi bilecegiz. Bizler, Türkler olarak içinde yasadigimiz toplumlarin gelismesi, daha rahat olmasi için elimizden gelen katkiyi saglayacagiz. Tarihimiz, edebiyatimiz, müzigimiz, folklorumuz var, bunlari da elimizden geldigince koruyacagiz. Gençlerimizin baglarini korumasi bakimindan bunlar çok önemli. Kosova bizim kardesimiz, dostumuz, müttefikimiz. Buradaki kardeslerimizin, soydaslarimizin bilimde, sanatta, ekonomide Kosova’ya her türlü katkiyi saglamasini bekliyoruz” diye konustu.

Mamusa Belediye Baskani Abdülhadi Krasniç ise ziyaretiyle Akar’in kendilerine büyük bir gurur verdigini belirterek, “Kosovali Türkler olarak her zaman bölücü degil, yapici rol oynamaya çalistik. Biz Türk’üz ama Kosovaliyiz. Kosova devletinin kalkinmasi için elimizden geleni yapmaya çalisiyoruz” seklinde konustu.

Çanakkale Sehitligi’ni ziyaret

Ziyaretinin sonunda Belediye binasinin önündeki vatandaslarla da sohbet eden Akar, “Sizler bizim övüncümüz, gururumuzsunuz. Çalismalariniz, gayretleriniz her zaman büyük bir övgüyle anlatiliyor. Ne kadar çaliskan oldugunuz, Kosova’nin gelismesine katkilarinizi büyük bir gururla izliyoruz” dedi.

Vatandaslarin yeni yilini da kutlayan Akar, Çanakkale Sehitligi ziyaretinin ardindan Atatürk Lisesi’ne geçti. Burada ögrencilerle bir araya gelen Akar, “Sizlerin sorumlulugunuz büyük. Ileri düzeyde egitim alarak hem Mamusa’ya hem de Kosova’ya bilimde, sanatta, sporda önemli katkilar saglayacaginiza inaniyorum. Bu firsati hem kendiniz hem milletiniz için dogru degerlendirmelisiniz. Sizden beklentimiz büyük, dolayisiyla önemli sorumluluklariniz var” ifadelerini kullandi.

Akar, daha sonra ögrencilere tablet hediye ederek yeni yillarini kutladi.

Ilgili Haberler