BAĞLANTISIZLAR 60’INCI YILDA BELGRAD’DA BULUŞTU

İki kutuplu dünyada sosyalist lider Josef Tito önderliğindeki Yugoslavya’nın öncülüğünde yüzden fazla ülkenin bir araya gelmesiyle 1961’de oluşturulan Bağlantısızlar Hareketi, kuruluşunun 60. yılında Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da toplantı. Zirve, Bağlantısızlar Hareketi genel sekreterliği ve dönem başkanlığı görevini yürüten Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, video konferans yoluyla yaptığı konuşmayla başladı.

Aliyev, Bağlantısızlar Hareketi’nin, dünya barışı, adaleti ve dayanışması için mücadele ettiğini ifade ederek, hareketin çok uluslu bir karaktere sahip olduğunu söyledi.

Ev sahibi Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise iş birliğinin devamında en önemlisinin barış olduğunu belirterek, “Belgrad, her zaman Doğu ile Batı’nın birleşme noktası olmuştur. Dünyada farklı kültürleri bir araya getiren toplantılar giderek azaldı. Bağlantısızlar Hareketi 1961’de tam da bu şehirde toplandı. Farklı vizyonların oluşmasına fırsat veren bu hareketin yıl dönümünde geçmişi değil, beraber inşa edeceğimiz ortak geleceğimizi ele alalım” değerlendirmesinde bulundu. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de Bağlantısızlar Hareketi’nin dünyada kilit bir rol oynadığını vurgulayarak, “Hareketin savunduğu Covid-19 salgınıyla mücadelede, küresel aşılamayı biz de destekliyoruz. Tüm dünya vatandaşlarının aşılanmasını istiyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığı zirve, 105 ülke ve 9 uluslararası kuruluşun temsilcilerini bir araya getiriyor. Zirve bugün sona erecek. En son zirve toplantısı, Bağlantısızlar Hareketi’ne 2011’de dahil olan Azerbaycan’ın ev sahipliğinde 2019’da başkent Bakü’de yapılmıştı.

Ilgili Haberler