AYASOFYA CAMİİ: TARİHİ GÜNÜN 1’İNCİ YILI

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra ilk cuma namazını kıldığı “fethin sembolü” Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin yeniden ibadete açılmasının üzerinden bir yıl geçti.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, tam bir yıl önce cuma namazıyla, 86 yıl sonra yeniden cemaatine kavuştu.

Açıldığı günden beri yoğun ilgi gören camide Müslümanlar sabah namazını eda etti.

Farklı ülkelerden Müslümanların akınına uğrayan camiye namaz vaktinden önce gelenler, Kur’an-ı Kerim okuyarak ve dua ederek vakit geçirdi.

“ÇOCUK SESLERİYLE NAMAZ KILMAMIZ ÇOK GÜZEL”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kıldırdığı namaz öncesi cemaat, koronavirüsle mücadele tedbirlerine uygun saf tuttu.

Erbaş, namaz sonrası cemaate hitabında, “Çocuk sesleriyle Ayasofya’da namaz kılmamız çok güzel oluyor. İyi oluyor. Her vakit çocuk sesleri olsun inşallah. Komşularınıza söyleyin, anlatın. Camilerimiz cemaatsiz, gençsiz, çocuksuz kalmasın.” dedi.

“İSLAM ALEMİ İÇİN AYRI BİR MUTLULUK”

Almanya’dan memleketi Konya’ya giderken Ayasofya’ya namaz kılmak için uğrayan Mehmet Eken, şunları söyledi:

“Özellikle burayı ziyaret için eşimle geldim. Nasip oldu bizlere de. Bir yıl önce açıldı, uzun zamandır beklediğimiz bir şeydi. Ali Erbaş Hocamızın da sabah namazını kıldırması ayrı bir mutluluk oldu. Allah inşallah şuurlu cemaatin sayısını artırsın. Bu, bizim ve İslam alemi için ayrı bir mutluluk. Bazı yabancıların konuşmalarına kulak misafiri olduk. ‘Recep Tayyip Erdoğan’ın açtırdığı Ayasofya’dan arıyorum.’ diyorlardı. Bunlar Cumhurbaşkanımızın reklamı değil, İslam alemine verilen bir mesajdır.”

“BUGÜNLERİ DE GÖRDÜK”

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde sabah namazını kılan Yusuf Vatandaş da “Camide yıl dönümü dolayısıyla sabah namazını kıldık. Allah bizlere bugünleri gösterdi. Açanlardan Allah razı olsun. Tüm ümmetin de geçmiş Kurban Bayramı mübarek olsun.” diye konuştu.

Ilgili Haberler