AVRUPA PARLAMENTOSU BUGÜN BATI BALKANLAR İÇİN RAPORLARI OYLAYACAK

Avrupa Parlmanetosu Genel kurulun bugün, bir ay önce Dış Politika Komisyonunda Kosova, Sırbistan ve Bosna Hersek hakkında onaylanan raporlar oylanacak. Genel Kurul’da Kosova için vizelerin kaldırılması ve Sırbistan’la diyalogun devam edilmesi çağrıları yapıldı.

Kosova hakkında ki Raporu Alman milletvekili Viola Von Cramon hazırladı. 5 Temmuz’da yaptığı konuşmada Kosova’nın Ukrayna savaşına yönelik tutumunu takdir ederken, Kosova vatandaşları için vizelerin kaldırılması çağrısında bulundu.

Cramon ‘‘Kosova vatandaşları benim şahsen Avrupa Parlamentosunda ki çabalarımı biliyor. Kosova, vize serbestisi için tüm şartları yerine getirdi, ancak vize serbestisi süreci çok uzadı, bir an önce vizelerin kaldırılması gerekiyor’’ dedi.

Aşırı sağcı bazı milletvekilleri dışında, AP milletvekillerinin çoğu Kosova’ya vize serbestisi verilmesini destekliyor.

AP sonuç bildirgesinde vize serbestisi de olması bekleniyor. Ancak, sonuç bildirgesinde Kosova Sırbistan diyalogu sonucu Sırbistan’ın Kosova’yı tanıması gerektiği metninin oylamasının sıkıntılı olacağı öngörülüyor. Metne, bu ifadelerin konmasını AP Sırbistan raportörü de karşı çıktı. Sırbistan AP rapörtörü Slovakyalı  Vladimir Biliçik bu ifadelere karşı çıktı. Çünkü, Slovakya’da Kosova’yı tanımayan 5 AB ülkesinden biri.

Metin’de ki karşılıklı tanıma ifadesinin oylamada kaldırılmasına çabalanıyor. Aynı şekilde Metin’de Kosova’yı tanımayan 5 AB ülkesine tanıma çağrısı yapılması bekleniyor.

Sırbistan Raporunda AB’nin Rusya’ya ve Ukrayna’ya karşı olan duruşunun desteklenmesi ve AB’nin yaptırımlarına katılınması belirtilecek. Sırbistan, bölgede Rusya’ya karşı yaptırım yapmayan tek ülke.

AP kararları, Batı Balkan bölgesinde ki her ülke için tek tek hazırlanıyor ve yılda bir defa onaylanıyor. Raporun siyasi bir önemi var ancak AB üyesi ülkeler için herhangi bir hukuki yaptırımı yok./Balkan Postası

Ilgili Haberler