ARNAVUTLUK’TA YUNAN ADAY, 19 OYLA SEÇİMLERİ KAZANDI VE 8 OY SATIN ALDIĞI ŞÜPHESİYLE TUTUKLANDI

Arnavutluk’ta belediye başkanlığı seçimini az farkla kazanan Yunan azınlık adayı Fredi Beleri, oy satın alma suçlamasıyla tutuklandı.

Bellerija, belediye seçimlerinde sekiz oy satın almak için yaklaşık 40.000 Arnavut leki (yaklaşık 300 euro) teklif ettiği iddia edildiğinde Arnavut polisi tarafından tutuklandı. Aynı suçlamalarla ikinci bir kişi tutuklandı ve mahkeme Cumartesi günü her ikisinin de gözaltında tutulacağını doğruladı.

Beleri, önemli bir Yunan azınlığın yaşadığı güneydeki Himare belediyesinde sadece 19 oyla kazandı. Beleri, Etnik Yunan Azınlığı İnsan Hakları Birliği üyesi ve bu oylamada muhalefet koalisyonunun bir parçası olarak yarışdı.

Yunan siyasetçinin tutuklanması, Arnavutluk’taki Yunan toplumu ve azınlık hakları konusunda Tiran ile Atina arasındaki gerilimi yeniden alevlendirdi.

Yunanistan dışişleri bakanlığı, davanın Arnavutluk’un Avrupa Birliği’ne katılım hedefini olumsuz etkileyebileceğini ima ederek Belleri’nin derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Bu arada Arnavutluk Dışişleri Bakanı Olta Xhacka, Atina’nın sözlerine öfkeyle yanıt vererek, “dostlarımızın ülkemizde bir mahkeme kararına nasıl itiraz etme hakkına sahip olduklarını anlamak imkansız” dedi.

Xhacka, aradıkları somut delilin bundan daha zor olamayacağını, Beleri’nin özgür ve adil seçimlere karşı suç faaliyetlerinde yakalandığını sözlerine ekledi.”

Bakan, “Yunan vatandaşı olmanın onu Arnavutluk vatandaşı olarak nasıl kanunlardan muaf tuttuğunu anlamıyoruz. Yunan dostlarımızı, ülkemizin bağımsız kurumlarına saygı duymayan açıklamalar yapmaktan kaçınmaya çağırıyoruz.”

Halen cezaevinde olan Belleri’nin belediye başkanlığını devralıp devralmayacağı veya belediyede bir tur daha seçim yapılıp yapılmayacağı belli değil./Balkan Postası

Ilgili Haberler