ARNAVUTLUK’TA SINIR POLİSİNE ATEŞ AÇAN 6 İNSAN KAÇAKÇISI TUTUKLANDI

Arnavut polisinin Kosova güvenlik güçleriyle yaptığı işbirliğiyle gerçekleşen takip sonucu 5 Suriyeli, 1 Cezayirli insan kaçakçısı yakalanarak, cezaevine gönderildi.

Arnavutluk polisi, sınırda güvenlik güçlerine ateş açan 6 insan kaçakçısının tutuklandığını duyurdu.

Kosova sınırına yakın bir yerde tutuklanan insan kaçakçılarının Arap ülkelerinden geldiği tahmin edilen göçmenleri para karşılığı ülkeye yasa dışı bir şekilde sokmakla suçlanıyor.

Polis açıklamasına göre, başkent Tiran’a 165 kilometre uzaklıktaki Kosova sınırı yakınındaki Morine köyü civarında kaçak göçmenleri yönlendiren insan kaçakçıları kendilerini durdurmak isteyen sınır polisine ateş açarak cevap verdi.

Kosova polisinin de işbirliğiyle yapılan takip sonucu 5 Suriyeli, bir Cezayirli insan kaçakçısı yakalanarak, cezaevine gönderildi.

Güvenlik güçlerinden kaçan diğer Cezayir vatandaşı kaçakçının yakalanması için operasyonların sürdüğü bildirildi.

İnsan kaçakçılarının, Arap veya Asya ülkelerinden Yunanistan’a ulaşan kaçak göçmenleri Arnavutluk, Kosova ve Sırbistan üzerinden diğer Avrupa ülkelerine geçirmek için para aldıkları belirlendi.

Tutuklananlar, insan kaçakçılığı dışında güvenlik güçlerini öldürme teşebbüsünde bulunmak ve yası dışı bir şekilde silah bulundurmak suçlarından da yargılanacak.

Arnavutluk yasalarına göre, tutuklananlar için ömür boyu hapis cezası istenebilecek.

Ilgili Haberler