ARNAVUTLUK’TA PETROL VE GAZ ARAMA ÇALIŞMALARI POZİTİF SONUÇLAR VERMEYE BAŞLADI

Geçtiğimiz günlerde Arnavutluk başbakanı Edi Rama, bir petrol rezervi bulmanın eşiğinde olduklarını açıkladı. Bu buluşun Arnavutluk’un ve Avrupa’nın bir kısmının geleceğini değiştireceğini belirtti. Ancak bu açıklama ilk değildi.

Bu tür benzer açıklamaları Rama ve diğer Arnavut siyasileri daha önce de yapmıştı.

Rama 5 Temmuz’da yaptığı açıklamada ‘‘ Gelen işaretler çok önemli bir gaz ve petrol rezervi bulmanın eşiğinde olduğunu gösteriyor. Bu sadece ülkemiz için değil Avrupa enerji geleceğinde de önemli rol oynayacaktır’’ dedi.

Rama’nın bu açıklamasını Arnavutluk Altyapı ve Enerji Bakanı Belinda Balluku’da 6 Temmuz’da teyyit etti: ‘’Shell şirketi uzun zamandır Arnavutluk’ta çalışmalarında devam ediyor, bu çalışmaların sonuçlarını sabırsızlıkla bekliyoruz’’ dedi. Bakan Balluku Shell şirketinin hala somut veri ve rakam vermediğini ancak önemli ölçüde petrol ve gaz üretileceği belirtiliyor. Bunların % 60’I petrol % 40’I gaz olarak çıkacağı öngörülüyor.

Petrol arama çalışmalarının ülkenin güneyinde Shpirag bölgesinde yapıldığı belirtiliyor. Aynı bölgede “Occidental Petroleum” şirketi 2001 yılında arama yapmış ancak kazançlı olmadığı için arama yerlerini kapatmıştı.

O dönemden buy ana Shell şirketi petrol rezervleri bulmak için onlarca milyon euro harcama yaparak 6000 metre derinliğinde 4 kuyuda arama yapmaktadır.

Başbakan Rama daha önce de 23 Ocak 2019’da twitter hesabından yaptığı açıklamada ‘‘Bir kaç hafta sonra Shpirag’da verilerin sizinle paylaşacağız. Tüm veriler büyük bir petrol ve gaz rezervinin olduğunu gösteriyor’’ dedi.

Aynı şekilde Rama yine dört ay sonra 24 Mayıs 2019’da twitterda yaptığı açıklamada ‘‘Shell şirketi yöneticileri ile yaptığımız görüşmede Shpirag’da büyük bir petrol ve gaz rezervi olduğu anlaşılıyor’’ dedi.

Daha önce başka bir petrol şirketi olan “Manas Petroleum”, 2012 yılında ‘Shpirag 2’ deneme kuyusunu açmıştı. Daha sonra bu şirketin hisseleri Shell şirketi tarafından satin alındı ve bu şirket Shpirag 3 ve 4 deneme kuyularını açtı.

O dönemde 6 Kasım 2013’te dönemin başbakanı Sali Berişa Shpirag’da bulunan petrol hakkında şunları söylemişti: bulunan bu kaynaklar çok önemli üç yıl yapılan incelemeler sonucu buraya ulaşıldı. Burada 24 saat içerisinde 1300 varil petrol çıkarılacak demişti.

Kaynaklar aynı bölgede 1975 ile 1990 yılları arasında da araştırmaların yapıldığını ve burada petrol ve gaz olma ihtimalini yüksek olduğunu gösterdiğini belirtiyor. Ancak 1990 yılından sonra burada ki çalışmaların durdurulduğu ifade ediliyor.

2012 yılında Arnavutluk hükümeti ve Shell şirketi arasında burada çalışmaların yapılması için anlaşma yapıldı.

Arnavutluk’ta ilk petrol bundan neredeyse yüz yıl önce Fier belediyesine bağlı Patos Marinza bölgesinde bulundu. 1991 yılından sonra komunizmin yıkılmasıyla birlikte bir çok yabancı şirketi Arnavutşuk’ta ve denizlerde araştırmalar yaptı ancak herhangi bir somut sonuca ulaşamadı./Balkan Postası

 

 

Ilgili Haberler