ARNAVUTLUK’TA OKULLAR NÜFUS AZALMASI NEDENİYLE KRİZ YAŞIYOR

Arnavutluk’ta çocuklar Pazartesi günü okullara geri dönerken, Başbakan Edi Rama Arnavut üniversite sistemini AB sistemine dahil etmek ve tanınmasını sağlamak için Avrupa Birliği‘nde lobi yapmaya başlayacağını söyledi.

Ulusal Eğitim Kongresi’nde yaptığı konuşmada Rama, müzakerelerin başlamasıyla birlikte ülke artık daha iyi bir statüye sahip olduğundan lobi çalışmalarının yürütüleceğini söyledi.

Rama, “Üniversite sistemimizin tamamının uluslararası hale getirilmesi bir zorunluluktur. Avrupa Birliği ve Avrupa Komisyonu ile siyasi lobicilik yoluyla, diğer Batı Balkan ülkeleriyle birlikte müzakereci bir ülke olarak yeni konumumuzdan yararlanarak ülkelerin üniversite sistemini Avrupa üniversite sistemine dahil etmesi için AB’yi ikna etmeyi umuyoruz.“ dedi.

Arnavutluk Başbakanı, prestijli uluslararası üniversitelerle yapılan 41 anlaşmanın öğrencilerin Arnavutluk’ta yabancı eğitimden yararlanmalarına yardımcı olduğunu sözlerine ekledi.

Rama, ayrıca, Arnavutça dilinin tehdit altında olduğunu ve ülke sınırları dışında bile bu dili öğretmek için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Birinci sınıfa kaydolan öğrenci sayısı, azalan doğum oranı ve kitlesel göç nedeniyle 1994’te 77 binden bu yıl 22 bine düştü.

Bu arada, nufüs azalması ülke genelinde hissediliyor. Korca’da, Bratomira, Homezh ve Zalle Torre’de öğrenci eksikliği nedeniyle üç okul kapatıldı.

Ilgili Haberler