ARNAVUTLUK’TA KRALİÇE II. ELİZABETH’İN HEYKELİ DİKİLECEK

Arnavut liderler ve politikacılar, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in ölümü sonrasında taziyelerini sunarken, Arnavutluk’un Kökes ilinde bulunan Has Belediyesi’nin Başkanı Liman Morina, şehre kraliçenin bir büstünün dikileceğini söyledi.

Twitter’daki bir gönderide Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj şunları yazdı, “Kraliçe Ailesi, Birleşik Krallık halkı ve İngiliz Milletler Topluluğu’na Kraliçe II. Elizabeth’in vefatı nedeniyle başsağlığı diliyoruz. O büyük bir kalbi, olağanüstü gücü ve cesareti olan bir kraliçeydi ve her zaman saygı ve hayranlıkla anılacak.”

İngiltere’nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Kraliçe II. Elizabeth, 70 yıl hüküm sürdükten sonra Perşembe günü İskoçya’nın Balmoral kentinde 96 yaşında hayatını kaybetti.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Kraliçe’nin bir fotoğrafını yayınlayarak “Hoşça kal Kraliçe” yazdı.

Arnavutluk Dışişleri Bakanı Olta Xhacka da taziyelerini iletti.

Tiran’daki İngiliz Büyükelçiliği’ndeki bayrak şimdi yarıya indirildi ve büyük olasılıkla cenaze töreni dokuz gün içinde gerçekleşene kadar öyle kalacak.

Hem yasal hem de yasa dışı yollarla rekor sayıda vatandaşın İngiltere’ye ayrıldığını gören kuzeydeki Has belediyesinde Kraliçe’nin bir heykeli dikilecek.

Belediye Başkanı Liman Morina, kararın resmi olarak bir sonraki Belediye Meclisi toplantısında alınacağını söylerken, büstün göçmenler tarafindan finanse edileceğini de sözlerine ekledi.

Ilgili Haberler