ARNAVUTLUK YEREL SEÇİMLERİNDE SOSYALİST PARTİ 53 BELEDİYE, MUHALEFET İSE 7 BELEDİYEYİ KAZANDI

Arnavutluk’ta 14 Mayıs seçimleri için 59 belediyede oy sayımı tamamlandı.

Şu anda Tiran ve Malësi te Madhe’de belediye başkanlığı için oy sayımı devam ediyor, ancak aradaki fark çok büyük ve sonuç tersine çevrilemez; önde Sosyalist Parti’nin (SP) adayları var.

Resmi sonucun açıklanması için Merkez Seçim Komisyonu, belediye meclis üyeleri için oyların sayılmasını bekleyecek.

Ancak, 59 belediyedeki Bölgesel Seçim Komisyonları sonuçları şimdiden açıklarken, sayımın devam ettiği diğer iki belediyede, 53 belediyenin başkanlığını Sosyalist Parti’nin, yedisinin ise Sosyalist Parti’nin yapacağı belirlendi.

Ülkenin güneyindeki Finiç belediyesi ise Yunan azınlık partisi MEGA tarafından yönetilecek. Seçimlerden sonraki ilk tepkide, aynı zamanda Arnavutluk’un başbakanı olan SP Genel Başkanı Edi Rama, zaferin derin olduğunu söylerken, kendisine göre düşük katılımın vatandaşların muhalefeti boykotu olduğunu söyledi.

Bu arada “Birlikte Kazanırız” koalisyonunun muhalefet liderleri seçim sonuçlarına itiraz etti.

Başbakan Rama, 30 yıl sonra ilk kez Sosyalist Parti ve adayı Benet Beci tarafından yönetilecek olan İşkodra’daki en önemli zafer olarak nitelendirdi.

Başbakan, Himara belediye başkanlığını kazanan Alfred Beleri’nin oy satın almak suçlamasıyla gözaltındayken tutuklanmasıyla ilgili Atina resmi makamlarının açıklamalarına yanıt verdi.

“Yunanistan’daki seçimlere saygı duymak ve kışkırtıcı söylemi anlamak istiyorum, kendi açımdan ve kendi açımızdan mümkün olduğunca bilgelik ve itidal sağlamaya çalışıyorum. Arnavutluk vatandaşları için başka bir adalet ve Yunanistan uyruklu Arnavutluk vatandaşları için başka bir adalet olduğu fikrine katılmamızın imkanı yok. Önceki gün Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Beleri davasının bir an önce çözülmesini talep etmişti.

Miçotakis, “Umarım bu macera bir an önce biter. “Arnavutluk’un Avrupa’ya giden yolu, Yunan ulusal azınlığının haklarına saygı göstermekten geçiyor” dedi.

Pazartesi öğleden sonra AGİT/DKİHB misyonu, kampanyaya siyasi liderlerin hakim olduğunu ve seçmenlerin çıkarlarının dikkate alındığını bildirdi. Bu arada, devlet kaynaklarının kötüye kullanıldığına dair şüphelerden duyulan endişe dile getirildi.

AGİT temsilcisi Glover “Endişe verici konular, devlet kaynaklarının kötüye kullanıldığı iddiaları, yönetim çalışanlarının baskısı ve oy satın almadır. Kampanyada güç entrikalarının kullanılmasıyla ilgili olarak, MSK’nın bu konuda bir şeyler yapacağını umuyoruz, çünkü seçimlerin yasalara uygun olarak yapılmasını sağlamaktan sorumlu organdır” dedi.

Ülkedeki tüm belediyelerde belediye meclisleri için oy sayımı Salı günü devam ediyor.

Arnavutluk’ta ilk sonuçlar: SP üç belediyenin liderliğini kazandı

MSK verilerine göre Arnavutluk’ta 14 Mayıs seçimlerinde 3 milyon 653 bin kişi oy kullanma hakkını elde etti. Bu sayının 122.545’i yeni seçmendi.

61 belediyenin liderliği için yarışan 144 aday vardı. Bu arada belediye meclislerinde 1.603 sandalye için 23.700 kişi yarıştı. 14 Mayıs seçimleri için 40 parti ve koalisyon tescillendi.

5.211 oy merkezinin, 92 Bölgesel Seçim İdaresi Komisyonunun ve 92 oy sayım istasyonunun güvenliğini sağlamak için Arnavutluk genelinde 5.511 polis memuru görevlendirilirken, 57 önemli nesne komando güçleri tarafından korundu./Balkan Postası

Ilgili Haberler