ARNAVUTLUK MECLİSİ ADAY OLMADIĞI İÇİN 3.TUR’DA DA CUMHURBAŞKANINI SEÇEMEDİ

Arnavutluk meclisi, Cumhurbaşkanı adayı olmadığı için üçüncü turda da Cumhurbaşkanını seçemedi.

Bugün kü oturumda konuşan maclis başkanı Lindita Nikolla, İnsan Hakları ve Kamu İdaresi, yasal komisyonunun raporuna dayanarak hiçbir Cumhurbaşkanı adayının olmadığını belirtti.

Nikolla, yasaya göre hiçbir adayın olmaması durumunda, oylamanın yapıldığı varsayılır, dedi.

Daha önce 16 Mayıs ve 23 Mayıs’ta yapılan oturumlarda da Cumhurbaşkanı adayı olmadığı için oylama gerçekleşmiş olarak varsayıldı. Meclis komisyonu dördüncü tur için yeni bir tarih belirleyecek.

Arnavutluk meclisinde Cumhurbaşkanı seçme süreci

Arnavutluk anayasasına göre mevcut Cumhurbaşkanının görev süresi bitmeden 60 gün içerisinde Cumhurbaşkanı seçim süreci başlar. Cumhurbaşkanı adayları mecliste bulunan en az 20 milletvekili tarafından önerilir.

Cumhurbaşkanının seçilebilmesi için 5 tur oylamaya kadar gidilebilir. Cumhurbaşkanın ilk oylamada seçilebilmesi için 140 sandalyeli meclisten 84 oy yani oyların beşte üçünü alması lazım.

Dördüncü ve beşinci oylamalarda meclis çoğunluğunun oylarını alabilen adaylar Cumhurbaşkanı seçilir. Beşinci tur oylama dördüncü tur oylamada hiçbir aday çoğunluk oyunu alamamışsa gidilir.

Eğer beşinci turdan sonra da hiçbir aday seçilemezse, meclis dağıtılır ve 45 gün içerisinde seçimlere gidilir.

Görevde bulunan Cumhurbaşkanı İlir Meta 28 Nisan 2017’de Cumhurbaşkan seçildi ve görev süresi 2022 Temmuz’unda sona erecektir./Balkan Postası

 

 

Ilgili Haberler