AMERİKALI SENATÖR VUÇİÇ’İ ŞİDDETLE ELEŞTİRDİ: ONUN ANLATISI PUTİN’İN BÜYÜK RUSYA VİZYONUNA BENZİYOR

ABD Senatosu Dışişleri Komitesi Başkanı Robert Menendez, bugün Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’i sert bir şekilde eleştirdi.

New Jersey eyaletinden Demokrat Parti senatörü olan Menendez, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Derek Chollet ve Gabriel Escobar’ın Batı Balkanlar’daki (Bosna-Hersek) durumla ilgili oturumuna başkanlık etti.

Sırbistan ile Kosova arasındaki müzakerelerle ilgili açılış konuşmasında tüm aktörlerin eşit derecede iyi niyetli hareket ettiğine inanmadığını belirtti. Vuçiç ile ilgili olarak, Batılı liderlere farklı şeyler Sırp halkına ise başka bir şey anlattığını söyledi.

Menendez’e göre Vuçiç’in söylemi ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in söylemi arasında bir benzerlik var.

“Bilgiyi kontrol ederek, sivil toplumu baltalayarak Vuçiç, Putin’in büyük Rusya vizyonuna benzeyen büyük Sırp ulusu hakkındaki ulusal Sırp anlatısını desteklemeye devam ediyor.”

Vuçiç ile Putin arasındaki yakın bağları ve bu ülkenin Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı nedeniyle Sırbistan’ın Rusya’ya yönelik yaptırımlarda Avrupa Birliği’ne katılmayı reddettiğini hatırlattı.  Kosova üzerinde çok fazla baskı var ve Belgrad üzerinde hiçbir baskı yok. Sırbistan’ın Kosova için şartı olan Sırp Belediyeler Birliği ile Sırp Cumhuriyeti arasında paralellikler kurdu.

Senatör Menendez, “Sırp Belediyeler Birliği’nin başka bir Sırp Cumhuriyeti olmayacağına dair hiçbir plan veya garanti yok. Bunun Bosna ve Hersek’teki tehlikeli sonuçlarını görüyorum” dedi.

Menendez, etkili New York Times gazetesinin Sırbistan cumhurbaşkanı, holiganlar ve organize suç arasındaki bağlantılar hakkındaki yazılarına da değindi.

Chollet ve Escobar daha çok Sırbistan ve Kosova arasındaki ilişkiler hakkında konuştu. Bosna Hersek’teki duruma ilişkin konuşan Chollet, yüksek temsilcinin Bosna Hersek Federasyonu Hükümeti’ni kurmak amacıyla müdahalesinin etno-milliyetçiliğe darbe teşkil ettiğini belirtirken, Escobar,Bosnalı siyasileri tehdit ederek ABD’nin yaptırımlara devam edeceğini açıkladı.

ABD yetkilileri, Batı Balkanlar için en büyük tehditler olarak Çin ve Rusya’nın etkisi, yolsuzluk, enerji bağımsızlığı ve siber güvenlik konusuna dikkat çektiler./Balkan Postası

Ilgili Haberler