ALMAN MİLLETVEKİLERİ ALMANYA’NIN BOSNA’YA DAHA ÇOK DESTEK VERMESİ ÇAĞRISINDA BULUNDU

Almanya Federal meclisinde SPD, Yeşiller ve FDP partilerinin temsilcileri, Bosna Hersek’te artan gerilimler ve ayrılıkçı politikalar göz önüne alındığında Aşman hükümetinin Bosna’ya daha fazla destek vermeye çağırdı.

Milletvekilleri ortak bir taleple, ülke de Sırp, Hırvat ve Boşnak partileri temsilcilerinin ülkede ki farklılıkları kendi çıkarları için kendilerini zenginleştirmek ve iktidarlarını korumak için kullandıklarını belirttiler.

Parlamento vekiller, bu siyasi elitlerin ülkede  kendi iktidarlarını korumak ve var olan memnuniyetsizlikleri örtmek için, nefret dili kullanarak ülkede gerginliği artırdıklarını belirttiler.

Özellikle Sırp temsilci Dodik ve Hırvat temsilci Dragan Çoviç’in söylemlerinin ülkeyi yok etmeyi amaçladığını ifade ettiler.

Vekiller, bütün bu söylemin Güneydoğu Avrupa’da barışı tehdit ettiğini ve AB’nin bu söylemler karşında kararlı ve sağlam bir duruş göstermesi gerektiği konusunda çağrıda bulundular.

Milletvekilleri Bosna Hersek’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tehdit eden kişilere karşı AB’nin yaptırım yaparak zorlamaları çağrısı yaptılar.

Aynı şekilde Milletvekilleri, Bosna Hersek’in NATO’ya yakınlaştırılmasını, Berlin sürecinin sürdürülmesi, Bosna Hersek Yüksek Temsilciliğini güçlendirilmesi ve Almanya’nın Bosna’daki EUFOR Althea Operasyonuna desteğinin verilmesi taleplerini belirttiler./BALKAN POSTASI

 

Ilgili Haberler