ALMAN MEDYASI SIRBİSTAN- KOSOVA ARASINDA ÇIKAN GERGİNLİKTEN DOLAYI AB’Yİ SUÇLADI

Geçtiğimiz günlerde Sırbistan Kosova arasında çıkan gerginlik nedeniyle Alman medyası AB’yi de suçladı. AB’nin kuzeydeki durumda ve Kosova Sırbistan diyalog sürecinin ilerlememesinin ortak suçlusu AB olduğunu değerlendirdi.

 Pazartesi günü Die Welt gazetesinde Kosova’daki gelişmeler konusu ele alındı. Gazete, Ukrayna savaşının gölgesinde Avrupa’da başka bir çatışma kaynıyor denildi. Bir hafta önce Kosova’nın kuzeyinde protesto ve yollara barikat kurulması vardı. Sırp militanlar yolları kapattı ve polise ateş açtı. Analist Thomas Brey Vuçiç’in kendisini Sırpların çıkarlarının temsilcisi olarak gördüğünü ve seçmenlerinin de bunu görmek istediğini belirtti. AB’nin de buna göz yumduğunu çünkü Kosova konusunda taviz verebilecek ve Sırp halkını konsolide edecek kişi olarak Vuçiç’I görüyorlar dedi.

Aynı şekilde ” Die Welt” AB’ye karşı eleştirilerine devam ediyor. Balkan uzmanı,Bodo Weber ‘’Kosova Sırbistan diyalogunun 2013 Nisan ayında uygulanması gerekiyordu. Sırbistan’ın formal şekilde Kosova’yı tanıması çatışmaları çözerdi. Ancak altı yıldan bu yana kriz dondurulmuş durumda… bu Brüksel’in ortak bir duruşunun olmadığı göstermektedir. Thomas Brey, Birliğin ortak duruşunun olmamasının, üye ülkelerin bu konuda değişik duruşlarının olmasından kaynaklandığını ifade etti.

“Berliner Zeitung” yazdığı ‘’Çifte Standart’’ analizinde Kosovalı siyasiler ve bazı batılı gözlemci ve siyasiler açısında Sırbistan Rusya’nın bir devamı olarak değerlendirilmektedir. Ancak Belgrad tarihi açıdan da bu tartışma hakkında sinirlenmektedir. Sırbistan’ın Berlin Büyükelçisi Snezana Jankoviç ‘’Berline Zeitung’a’’ verdiği demeçte ‘’Eğer Ukrayna’nın sınırlarının değişmesine karşı çıkılıyorsa neden aynı duruş Sırbistan için de gösterilmiyor o zaman bu çifte standarttır’’ dedi. Devamında Jankoviç, ‘’Kosova Sırbistan diyalogunun izlenmesi gereken bir yol olduğunu ancak Ukrayna örneğinde olduğu gibi bunun da kör sokağı girmesinin tehlikesi var olduğunu belirtti. Orada da Minsk anlaşması çerçevesinde müzekereler yapıldı ancak herhangi bir sonuca ulaşılamadı aynı şekilde Donbas’ın özerkliği konusunda da durum aynı’’ dedi.

“Frankfurter Allgemeine Zeitung”, gazetesi yaptığı analizde AB’nin ne Balkanları ne de Ukrayna’yı üye yapacak halde değil. FAZ gazetesi analizinde Macron’un ifadelerine atıf yaparak, AB’nin şimdi bile 30 üye ile etkili olamadığını, 36 üye ile nasıl ortak karar alabileceğini sordu. Ancak, konsensüsle karar alınması reformunu da gazete pek mümkün olamayacağını ifade ediyor./Balkan Postası

 

 

 

 

Ilgili Haberler