ALİYEV: AZERBAYAN VE SIRBİSTAN İKİ STRATEJİK ORTAKTIR

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, resmi temaslar için gittiği Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi.

Görüşmede Vucic, Sırbistan ile Azerbaycan’ın birbirleri aleyhine dönecekleri bir durum bulunmadığını söyledi.

Azerbaycan’ı her ziyaretinde bu ülkede devasa değişiklik ve ilerlemelere şahit olduğunu ifade eden Vucic, “Modern dünyada Azerbaycan’da olduğu kadar hızlı bir gelişme görebileceğiniz yerlerin sayısı azdır. Bazıları bunun petrol veya gaz nedeniyle olduğunu söyleyebilir. Fakat ben Azerbaycan’dan on kat fazla petrol ve gazı olan fakat Azerbaycan’dan on kat kötü durumda olan ülkeler biliyorum. Bu yönetimin, Cumhurbaşkanı Aliyev’in gücüne işaret ediyor” diye konuştu.

Sırbistan ve Azerbaycan’ın enerji başta olmak üzere birçok sahada iş birliği yapabileceğini ifade eden Vucic, “Askeri sanayi hakkında ve üçüncü pazarlara birlikte açılabileceğimiz bazı ortak ürünlere ilişkin de konuştuk. Bu kadar sık bir araya gelmemizin nedeni bu. Yakın irtibatı muhafaza edeceğiz. Savunma Bakanı ile de toplantı yaptım. Bu hususta Azerbaycanlılardan öğreneceğimiz çok şey var” dedi.

Bir ay önce Vucic’in daveti ile Sırbistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise hem Sırbistan hem Azerbaycan’ın kendi kaynaklarına dayanan ve bağımsız siyaset izleyen ülkeler olduğunu söyledi.

Sırbistan ve Azerbaycan’ın stratejik ortak olduğunu ve her iki ülkenin birbirinin toprak bütünlüğünü desteklediğini söyleyen Aliyev, iki ülke arasında enerji ve altyapı alanlarındaki iş birliğinin önemine dikkat çekti. Aliyev, iki ülke arasındaki ticaretin artırılması için çalışmak gerektiğini söyledi.

Ilgili Haberler