AFRİKA ÜLKESİ TOGO KOSOVA’YI TANIMASINI GERİ ÇEKTİĞİNİ AÇIKLADI

Togo Dışişleri Bakanı Dussey 8 yıl önce Kosova’nın bağımsızlığını tanıdıklarını açıklamıştı.

Dussey, dün Belgrad’ta yaptığı görüşmeden sonra Kosova’nın bağımsızlığını tanımasını çektiklerini açıkladı.

Dussey ‘‘Biz Togo olarak tek ve bir Sırbistan’I tanıyoruz. Kosova’nın tanınmasının çekilmesi gerçektir. Bugün biz burada dostuz’’ dedi.

Togo Dışişleri bakanı bu açıklamayı Sırbistan Dışişleri bakanı İvica Daçiç ile görüşmesinden sonraki basın konferansında söyledi.

Dussey aynı şekilde Sırp Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile de görüştü.

Vuçiç İnstagram hesabından yaptığı açıklamada ‘‘Afrika’nın bu ülkesinin Sırbistan’ın bütünlüğünü korumasına verdiği destek değerli ve uluslararası hukuk normlarına uygundur’’ dedi.

Togo 7 Milyonluk bir Afrika ülkesidir ve 20 Eylğl 1960’dan beri BM üyesidir.

Kosova Dışişleri Bakanı Togo’nun Kosova’yı tanıyan 107. Ülke olduğunu açıklamıştı.

Dussey 2013 yılında Dışişleri bakanı olarak seçilmiş ve o yıl Kosova’yı ziyaret etmişti. O dönemde dönemin Başbakanı Hashim Thaçi ile görüşmüş ve dönemin dışişleri bakanı Enver Hoxhaj ile birlikte bir anlaşma imzalamıştı.

Sırbistan Kosova’nın kuzeyindeki olaylar durduktan sonra Kosova’yı tanıyan ülkelere yönelik tanımaları geri çekmeleri için bir kampanya başlattı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç,4 Ocak’ta 9 ülkenin Kosova’nın bağımsızlığını geri çektiğini ve 10. Beklediklerini söyledi.

Vuçiç bu ülkelerin Somali, Burkina Faso, Gabon, Eswatini, Libya, Guinea, Antigua ve Barbuda, Maldivler. St.Lucia olduğunu belirtti.

Ancak Kosovalı diplomatlar bu iddiaların Vuçiç’in propagandası olduğunu ve bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Kosova Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada tanımaların geri çekildiğine yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve bakanlığımıza bu şekilde herhangi bir bildirim gelmediğini açıkladı. /Balkan Postası

Ilgili Haberler