“AÇIK BALKAN”TOPLANTISI SIRBİSTAN’DA YAPILDI

“Açık Balkan” toplantısı Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlendi. Üç balkan ülkesinin uzlaşma sağladığı konuların hayata geçirilmesi için bir konsey kurulması kararlaştırıldı.

Sırbistan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın girişimi ile oluşturulan “Açık Balkan” insiyatifinin son toplantısı Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlendi.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in katıldığı toplantıya Pazar günü istifasını açıklayan Kuzey Makedonya Başbakanı Zaev’in yerine Başbakan Yardımcısı Nikola Dimitrov katıldı.

Belgrad’daki zirve kapsamında bölgede faaliyet gösteren işadamları, ticaret odaları ve sivil toplum temsilcileri, üç ülkenin devlet yetkilileri ile birebir görüşme imkanı buldu.

Toplantıda, Bosna Hersek, Kosova ve Karadağ’a bir kez daha “Açık Balkan” projesine katılma çağrısı yapıldı.

Toplantı sonrası ortak basın toplantısı düzenlendi. Uzlaşma sağlanan konuların hayata geçirilmesi ve takibi için bir konsey oluşturulacağı duyuruldu.

Bölgesel işbirliği güçlendirilecek

Sırbistan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya liderlerinin girişimi ile 2019 yılında başlatılan “Açık Balkan” inisiyatifi ile üç ülke arasında insan, hizmet ve sermaye dolaşımının serbestleştirilmesi öngörülüyor.

Buna göre 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren söz konusu üç Balkan ülkesi arasında ortak bir gümrük sistemi oluşturulacak. ”Açık Balkan” projesi sayesinde bölgesel işbirliğinin artırılması hedefleniyor.

Ilgili Haberler

 • BULGARİSTAN’DA YILDIRIM DÜŞTÜ: 3 ÖLÜ, 1 YARALI

  Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da yıldırım düşmesi sonucu 3 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de ağır şekilde yaralandı. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da şiddetli yağışlar ve rüzgarlar etkili oluyor. Sofya’da yağmurdan korunmak için ağaç altına sığınan 4...
 • SIRBİSTAN UEFA ULUSLAR LİGİNDE NORVEÇ’İ 2-0 YENDİ

  UEFA Uluslar Ligi’nde heyecan devam ediyor. B Ligi’nde Norveç sahasında Sırbistan’ı ağırladı. Karşılaşmayı 2-0 kazanan deplasman ekibi 3 puanı hanesine yazdırdı ve grubu lider tamamlayarak A Ligi’ne yükseldi. Norveç ile Sırbistan, UEFA Uluslar B Ligi 6. maçında kozlarını...
 • ARNAVUTLUK İZLANDA İLE BERABERE KALDI

  UEFA Uluslarar Liginde Arnavutluk’un başkenti Tiran’da ‘’Air Albania’’ stadyumunda oynanan Arnavutluk İzlanda maçı beraberlikle sonuçlandı. Maç 1-1 sona erdi Arnavutluk 35 dakikada Lenjan’ın golüyle 1- 0’lık üstünlük yakalarken, İzlanda...
 • ABD HAZİNE BAKANLIĞI BOSNALI SAVCIYI KARA LİSTEYE ALDI

  ABD Hazine Bakanlığı, Bosna Hersek Devlet Savcısı Diana Kajmakovic’i kara listeye aldı. Yolsuzlukla ve suçlularla iş birliği yapmakla suçlanan Kajmakovic’in suç çeteleriyle bağlantıları olduğu iddia edildi. Bosna Hersek Savcılığı Yolsuzluk Departmanı Şefi olan...