ABD TEMSİLCİSİ: KOSOVA’DA SIRP BELEDİYELER BİRLİĞİNİN KURULMASI ACİL VE ÖNEMLİ

Kosova’nın başkenti Priştine’ye ABD’den bir heyet gitti. Heyet Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkileri normalleştirmek ve Kosova’nın Sırp Belediyeler Birliğini kurması için çalışıyor.

ABD Devlet danışmanın Derek Cholett Kosova’da ikitdar, muhalefet ve STK temsilcileri ile görüştü. Görüşmeden sonra Cholett ‘’kritik bir andayız’’ ifadelerini kullandı.

Cholett’in görüşmelerin ana merkezini Sırp Belediyeler Birliğinin kurulması oldu.

Cholett ‘‘Biz Kosova’dan diyalogda varılan anlaşmaları yerine getirip Sırp belediyeler birliğini kurmasını istiyoruz’’, ‘’kuzeyde olan son olaylar’’ Birliğin kurulmasının önemini ortaya koydu.

Cholett, Cumhurbaşkanı Osmani ve Başbakan Kurti ile görüştükten sonra, Hükümette Sırp Belediyeler Birliğinin nasıl kurulacağına dair önerilerini beklediklerini açıkladı.

Danışman Cholet, Birliğin Bosna’daki Sırp Cumhuiyeti gibi bir model olmayacağını ABD’nin de bu modeli desteklemediğini ifade etti.

Chollet, kapalı kapılar ardında bu meseleye başbakan Kurti’nin nasıl tepki gösterdiğini açıklamadı.

Cholet, ‘‘Bugün kapalı kapılar ardında neleri tartıştığımız hakkında konuşmayacağımz. Ancak Birliğin kurulmasının önemini ve aciliyetini bir kez daha vurguladık’’ dedi./Balkan Postası

 

 

 

 

Ilgili Haberler