ABD: “SIRBİSTAN, RUSYA’YLA NE İMZALADIĞINI AÇIKLASIN”

ABD’nin Belgrad Büyükelçisi Christopher HillSırbistan’dan New York’taki BM görüşmeleri ardından Rusya ile ne gibi bir iş birliği belgesi imzaladıklarına açıklık getirmelerini talep etti.

Belgrad’da gazetecilere konuşan Hill, Rusya ve Sırbistan’ın imzaladığı belgenin içeriğinin net olmadığını ve mevcut şartlar altında Rusya ile hiçbir şeye imza atılmaması gerektiğini söyledi.

ABD’nin Sırbistan’ın AB’ye üyelik sürecine ve enerjide Rusya’ya bağımlılıktan kurtulmasına destek verdiğini vurgulayan Hill, Sırbistan’ın komşusuna vahşice saldıran ve nükleer silah kullanmakla tehdit eden bir ülkeyle ne gibi bir anlaşma imzalandığını duymak istediklerini ifade etti.

AB de tepki gösterdi

Al Jazeera Balkans’ın haberine göre Belgrad’daki AB Delegasyonu Şefi Emmanuel Giuffre de Sırbistan’ın Rusya ile imzaladığı anlaşmanın Sırbistan’ın birliğin değerlerine uyum hedeflerine aykırı olduğunu ve Sırbistan’ın AB’ye entegrasyonunun bu ülkenin dış politikasını AB dış politika çerçevesine oturtmasını gerektirdiğine dikkat çekti.

Giuffre, “Sırbistan’ın bizimle olmasını ve ortak değerlerimiz ve güvenliğimizin savunması için yanımızda durmasını bekliyoruz” diye konuştu.

İki ülke dışişleri bakanlıklarının istişaresiyle ilgili olduğu açıklanan söz konusu anlaşma, Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakovic ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından 23 Eylül’de New York’ta imzalanmıştı.

Ilgili Haberler