ABD DIŞİŞLERİ BAKANI KOSOVA BAŞBAKANI KURTİ VE SIRBİSTAN CUMHURBAŞKANI VUÇİÇ İLE GÖRÜŞTÜ

ABD Dış işleri bakanı Anthony Blinken Kosova başbakanı Albin Kurti ve Sırbsitan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile ayrı ayrı telefonda görüştü.

Kurt, sosyal medyadan yaptığı açıklamada Blinken ile Kosova Sırbistan diyalogu ve diyalog sürecinin yoğunlaştırılması hakkında görüştüklerini belirtti.

Kurti ‘‘Sn. Blinken ile çok iyi bir görüşme gerçekleştirdik. Kosova’nın sürekli gelişiminden bahsettim. Kosova ve Sırbistan arasındaki ilişkileri ve diyalog sürecine yoğunlaşılması ve nihai anlaşmanın karşılıklı tanıma ile sonlanması gerektiğini konuştuk’’ dedi.

Sırbistan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada Blinken ile Vuçiç’in Kosova konusu hakkında görüştürklerini ve ABD yönetiminin hızlı bir şekilde çözüme kavuşmasını beklediklerini belirtti.

Blinken, Vuçiç’e Priştine ile anlaşmanın en kısa zamanda yapılması gerektiğini belirtti. Vuçiç ise bu konuda Sırbistan’ın bakış açısını anlattı.

Sırbistan Cumhurbaşkanlığı görüşmede Sırbistan ile Rusya ilişkileri de görüşüldü.

Kosova Başbakan yardımcısı Besnik Bislimi Ekim ayı içerisinde Kurti – Vuçiç görüşmesinin olabileceğini ancak bunun henüz onaylanmadığını açıkladı.

Kurti ile Vuçiç en son Brüksel’de 18 Ağustos’ta görüşmüştü./Balkan Postası

Ilgili Haberler