ABD BATI BALKANLAR ÖZEL TEMSİLCİSİ ESCOBAR: “BOSNA HERSEK’TE SAVAŞ OLMAYACAK”

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Gabriel EscobarBosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri ile bir araya geldi.

Komsic: “Bosna Hersek’teki kriz suni”

Bsona Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsic, Escobar ile görüşmenin ardından yaptığı açıklamada ABD’nin Dayton Barış Anlaşması’na aykırı hiçbir adımı kabul etmeyeceğini ve Batı Balkanlar’ın Avrupa Birliği’ne entegrasyon sürecini yoğunlaştırmasını talep ettiğini söyledi.

Escobar’ın Bosna Hersek’te savaş olmayacağı ve Dayton’ın Bosna Hersek’e yönelik Amerikan politikasının özü olmayı sürdüreceğini söylediğini ifade eden Komsic, ABD’nin Bosna Hersek’teki krizin suni olduğu görüşünde olduğunu belirtti.

Dzaferovic: “Entitelerin devlet kurumlarından çekilmesine izin veren anayasal bir yol yok”

Escobar ile Bosnalı Sırp entite hükümetinin hamleleriyle ortaya çıkan kriz durumunu görüştüklerini açıklayan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Sefik Dzaferovic ise görüşmede Sırp entitesinin devlet kurumlarından çekilmesinin anayasaya uygun bir şekli olmadığı üzerinde mutabık kalındığını söyledi.

Dzaferovic, ABD’nin Bosna Hersek’in toprak bütünlüğü ve egemenliğini desteklediğini ve bu gerilimlere en güzel cevabın Bosna Hersek’in AB’ye entegrasyonu olacağına inandığını açıkladı.

Dodik: “Bosna Hersek ordusunun Müslüman ordusuna dönüşmesini istemiyoruz”

Escobar ile görüşen Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp üyesi Milorad Dodik ise Amerikalı diplomatı kendi siyasi seçenekleri ve önümüzdeki altı ay içerisinde yapılacak “çekilmeye” ilişkin kanuni hazırlıklara ilişkin bilgilendirdiğini söyledi.

Bosna Hersek’te Sırp ve Hırvatların orduya katılmak istememeleri nedeniyle orduda bu milletlere ayrılan kotanın doldurulamadığına dikkat çeken Dodik, bu nedenle asker sayısının azaltılmasını istediklerini zira “ordunun bir Müslüman ordusuna dönüşmesini istemediklerini” söyledi.

Dodik, en iyisinin Bosna Hersek ordusunun ilga edilmesi olacağını ve bu teklifi daha önce de gündeme getirdiklerini söyledi.

Ilgili Haberler