ABD: ”AÇIK BALKAN” PROJESİ BİR EKONOMİK PROJEDİR VE ÖYLE KALMALIDIR

ABD Açık Balkan insiyatifine destek veriyorur. Kuzey Makedonya’nın Ohri şehrinde devam eden Açık Balkan toplantısına video konferansla katılan ABD Batı Balkanlar özel elçisi Gabriel Escobae insiyatifin başarılı olması için neler yapılması gerektiğini anlattı.

Escobar, bu insiyatifin başarılı olması için 6 ülkenin de bu insiyatife dahil olması ve insiyatifin sadece ekonomi üzerine olması gerektiğini ifade etti.

Escobar ‘‘Bölgede barış ve istikrarı destekleyen her tür insiyatifi destekliyoruz. Biz sadece bölgenin ekonomik işbirliği için değil aynı zaman da bölgenin Avrupa yapılarını entegre olması için de çalışmalıyız’’ dedi.,

Escobar, Arnavutluk başbakanı Edi Rama, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ve Kuzey Makedonya başbakanı Dimitar Kovaçevski’ye Açık Balkan için bazı öneriler sundu. O bu insiyatifin ‘’çok iyi, çekici’’ olduğunu ancak gelecekte de bunun faal olması için bazı öneriler sundu.

ABD Özel Elçisi Gabriel’in Açık Balkan için önerileri:

Bu çok iyi ve çekici bir insiyatif, bu Batı Balkanların gelişmesi için çok önemli bir an. Bu insiyatifin ilerde daha somut ve fonksiyonel hale gelmesi için dostlarımıza bazı tavsiyelerimiz var.

Birinci olarak, saha önce de ifade ettiğim gibi entegrasyon için çok insiyatif var… bu bakımdan Batı Balkan liderlerine bu insiyatiflerle daha iyi işbirliği yapmak için yol bulmalarını tavsiye ediyorum. Bunun işlerinizin iki katına çıkmadığını ancak daha iyi bir entegrasyon olduğunu göreceksiniz.

İkinci olarak, kurumların gelişmesi için bir planınızın olması lazım. Batı Balkanlar önceliği ekonomik gücü ve ekonomilerinin büyümesi. Ancak daha farklı rekabet öncelikleri de var. Mesela, yatırımcılar için asgari şartları öne sürmek, e – hükümetler için daha fazla destek sunmak. Vergiden kaçanlar için kurumsal gelişim ve imkanlar oluşturmak. Yasal yollarla çalışmak isteyen yatırımcılar için bir ekonomi yaratmak.

Aynı şekilde bu insiyatife dahil olmayan diğer liderleri de burada görmek istiyoruz. Onların CEFTA veya Açık Balkan insiyatifi ile ortak pazara dahil olmalarını ve işbirliği yapmalarını talep ediyoruz.

Son olarak bu insiyatifin ekonomik olmasını destekliyoruz. Bu siyasi bir proje değildir, bu çok önemli ekonomik bir projedir vee n önemlisi de ekonomi projesi olarak kalması ve bölge vatandaşları için imkanlar yaratması ve daha fazla destek almasıdır./BALKAN POSTASI

 

 

Ilgili Haberler