28. SARAYBOSNA FİLM FESTİVALİ TRT ORTAK YAPIMI “HÜZÜN ÜÇGENİ” FİLMİ İLE BAŞLADI

Bosna Hersek’te bu yıl 28’incisi düzenlenen Saraybosna Film Festivali (SFF), TRT ortak yapımı “Hüzün Üçgeni” filminin gösterimiyle başladı.

Ulusal Tiyatro binasında gerçekleştirilen görkemli açılış töreni kapsamında, sinema dünyasının önemli isimlerinin katılımıyla kırmızı halı geçişi yapıldı.

Festival kapsamında verilen “Saraybosna’nın Kalbi” ödülü, bu yıl film sanatına sağladığı büyük katkılardan dolayı Ukraynalı yönetmen ve senarist Sergei Loznitsa’ya verildi.

Bir hafta sürecek festivalde sinemaseverler, 62 ülkeden 230 filmi izleme imkanı bulacak.

Festivalde beş TRT ortak yapımı ve bir TRT ödüllü film olmak üzere altı TRT filmi de yer alacak.

Bu yıl 12-19 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen festival kapsamında, “Saraybosna’nın Kalbi Onur Ödülü”nün ise bu yıl sinemaya verdiği büyük katkıdan dolayı İsveçli yönetmen Ruben Östlund’a verilecek.

“Saraybosna’nın Kalbi” isimli festival ödüllerini almak için 4 kategoride toplam 51 film yarışacak. “Uzun metrajlı” film kategorisinde 8, “kısa film” kategorisinde 10, “belgesel film” kategorisinde 22 ve “öğrenci filmleri” kategorisinde 11 filmin yer alacağı festivalde, 20 film dünya prömiyeri, 8 film uluslararası, 1 film Avrupa, 21 film bölgesel ve 1 film de Bosna Hersek prömiyerini gerçekleştirilecek.

“Uzun metrajlı” film kategorisinde ödül için “A Ballade”, “Men of Deeds”, “Riders”, “Six Weeks”, “Klondike”, “Corsage”, “Serviam – I Will Serve” ve “Safe Place” filmleri yarışacak.

Bosna’daki savaşın (1992-1995) izlerini silmek, başkent Saraybosna’yı yeniden kültür ve sanatın merkezi haline getirmek amacıyla düzenlenmeye başlayan SFF, 27 yıllık sürede dünyaca ünlü birçok ismi ağırladı.

Festivale bugüne kadar Robert de Niro, Angelina Jolie, Brad Pitt, Orlando Bloom, Daniel Craig, John Malkovich, Morgan Freeman, Gerard Depardieu ve Nuri Bilge Ceylan gibi dünyaca ünlü birçok isim katıldı.

Balkan News

Ilgili Haberler